22 Eylül 2010 Çarşamba

Haydn Cello Concertos Nos.1&2-Mstislav Rostropovich LPEMI’ın Century’s Great Recordings serisinden CD olarak yayınlanan dördüncü çalışma olan Haydn Cello Concertos çalışması EMI tarafından 1975 yılında kaydedilmiş ve 1976’da LP olarak yayımlanmıştır.

Rostropvich bu albümde inanılmaz yeteneğini bir virtio olarak tam manasıyla dinleyiciye hissettirmekte, çellosonu sadece onun yapabileceği bir tınıda ve tam hakimiyetle çalmakta. Besteci olarak Haydn kötü bir şey yazabilecek bir sanatçı değildi ki burada da bu gözlemlenmekte.

No.1’de açılış tatlı bir adagio ile başlıyor ve Allegro Molto ile devam etmekte ve Benjamin Britten tarafından yapılan Cadenzas ile devam etmekte. Burada Academy of St Martin in the Fields  orkestrasının performansı da takdire değer.

D Major Concerto 1783’te yazılmıştır; geleneksel olarak üç kısımdan oluşur: açılış Allegro Moderato burada Rosropovich’in cadenza’ ları duyulur son kısımda.

Benim elimde orijinal 1976 baskı plağı bulunmakta ayrıca aynı esr CD olarak arşivimde yer alan sanatçının EMI komple kayıtlarında da var. Her ikisinde de baskı güzel. Altta ise aynı albümün CD versiyonu bulunmakta.

"Academy of St. Martin-in-the-Fields directed by Iona Brown"
Franz Joseph HAYDN (1732 - 1809)
Cello Concerto No 1 in C Hob V11b/1 [24.46] (Cadenzas by Benjamin Britten)
Cello Concerto No 2 in D Hob V11b/2 [24.36] (Cadenzas by Mstislav Rostropovich) 
 Mstislav Rostropovich (cello and director).Academy of St Martin in the Fields  
 Recorded Abbey Road, London. November 15,16 1975

Altta 1981'de bu eserden bir yorum...


Rostropovitch - Haydn

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...