25 Ocak 2012 Çarşamba

Tamer Temel Quartet - Barcelona CDYine bir Türk müzisyen Tamer Temel bu defa konuğumuz ve ilk albümü Barcelona' yı konu edeceğiz.

Öncelikle sanatçının sayfasından aldığım kısa bir tanıtım:

"1975'te İstanbul'da doğan ve İzmir'de büyüyen Tamer Temel, 2005'te Avrupa Caz Festivali kapsamında kazandığı burs ile İtalya'da Siena Masterclass Summer Course'da eğitim gördü, konserlerde çaldı. Çeşitli festivaller ve jazz klüplerde konserler verdi.

Günümüzün en önemli saksofon sanatçılarından biri olan Mark Turner'in workshop'una katıldı ve özel dersler aldı. 2010 yılında kendi adına ilk albümü olan "Barcelona" A.K. Müzikten yayınlandı."Albüm Tamer Temel Quartet çalışması ve ekip şu şekilde;

Tamer Temel: Tenor Saksafon
Dave Allen: Gitar
Masa Kamaguchi:Akustik Bas
Marc Miralta: Davul

Altta albümden kısa kısa...Eserler:

1. Suda Balık
2. Bağdat
3. Çapalıkarşı
4. Huzur
5. Kırmızı
6. Laietana
7. Beşer
8. Keman Konçertosu Op. 44 Adagio Üzerine Tema ve Çeşitlemeler
9. Büyük Saat
10. Şimdiki Zaman

Albümde Keman Konçertosu Op. 44 Adagio Üzerine Tema ve Çeşitlemeler hariç tüm bestelere sanatçıya ait.

Tıpkı Yahya Dia gibi ülkemizde özellikle takip ettiğim saksafonistlerden olan sanatçının enstrüman üzerinde hakimiyetine diyecek bir söz zaten yok, bestelere gelirsek, sakin yapıda modern tarzda ama içinde standart cazdan esinlenmeler olan sıkı çalışmalar.

Albüm kaydı cidden kayda değer ve İspanya'da yapılmış, aslında kayıtlar Amerika'da olacakmış ama vize sorunu olunca İspanya'da olmuş, bu ise bence Amerika'nın kaybı, değerli bir müzisyeni yakinen tanıma fırsatını tepmişler..

Altta Suda Balık canlı performans..Albümü dinlerken saksafonu ayrıca can kulağıyla dinleyin harika bir performans, tüm parçalar güzel ama benim favorilerim Suda Balık, Beşer, Şimdiki Zaman ve Huzur ki cidden huzur vermekte.

Umarım bu albümden sonra Tamer Temel'den devamı gelir ve yeni albümlerini dinleriz, Ak Müzik yapımı olan albümü caz severlere öneririm.

Altta Bağdat canlı performans...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...