23 Ekim 2012 Salı

Bill Evans - You Must Believe in Spring CD


(Foreign followers can find English vertsion of this review under Turkish one...)

You Must Believe in Spring sanatçının basta Eddie Gomez ve davulda Eliot Zigmund ile Ağustos 1977'de kaydettiği ve ölümünden sonra Eylül 1980'de yayımlanan albümüdür. Bu albüm aynı zamanda Eddie Gomez'in sanatçıyla onbir yıllık birlikteliğinin son çalışmasıdır.

Bence en yalın şekliyle bu albüm Bill Evans'ın en iyi albümü. Albümde hem bir hüzün ve hem de bir mükemmeliyet mevcut. Herkes buradaki müziği tarzı ne olursa olsun beğenecektir. Doğal olarak ben bir caz sever olarak caz müzik dinliyorum, ama sanırım bu albüm gerçekten herkes tarafından dinlenince beğenilecektir.

Zaten albümde müzik kendi kendini çok iyi ifade ediyor ve hakkında çokta yorum yapmayacağım, ama diyeceğim çok iyi kaydedilmiş ve remaster'ı çok iyi yapılmış harika bir kayıt olduğudur.

Sanatçıların yorumları da eşsiz Bill Evans formunun doruklarında, Eddie Gomez basta harika bir virtüöz ve Eliot Zigmund ise onlara büyük destek sağlayan çok iyi bir davulcu

Bu albümü şiddetle iyi müzik arayanlara ve Bill Evans severelere tavsiye ederim.

Altta/Below B Minor Waltz (For Ellaine)....You Must Believe in Spring is the title of an album by jazz pianist Bill Evans, recorded by Evans, bassist Eddie Gomez, and drummer Eliot Zigmund in August 1977 and released after Evans' death in September 1980. It was Evans's last recording sessions done with Gomez on bass, who left after eleven years with Evans to pursue other musical projects.

This is simply Bill Evans' best album.  There is such sadness and beauty on display here. Anyone  will appreciate this music no matter what style it is. I happen to be a jazz lover, so naturally I'm going to listen to jazz music, but I really think this album would be appreciated by anyone.

The music speaks for itself, so I won't comment too much about it, but I can say this album was well recorded and the remaster sounds great. Very clean and articulate.

The playing is also noteworthy. Bill Evans is in top form, Eddie Gomez on bass is virtuosic as always, and Eliot Zigmund is a great drummer and provides great support.

I highly recommend this album for anyone who's interested in Bill Evans or piano jazz.

Below/altta You Must Believe in Spring...Tracks/parçalar:

"B Minor Waltz (For Ellaine)" (Evans) - 3:12
"You Must Believe in Spring" (Alan Bergman/Marilyn Bergman/Jacques Demy/Michel Legrand) - 5:37 "Gary's Theme" (Gary McFarland) - 4:15
"We Will Meet Again (For Harry)" (Evans) - 3:59
"The Peacocks" (Jimmy Rowles) - 6:00
"Sometime Ago" (Sergio Mihanovich) - 4:52
"Theme from M*A*S*H (Suicide Is Painless)" (Mike Altman/Johnny Mandel) - 5:53
Bonus Tracks/Ek parçalar:
"Without a Song" (Edward Eliscu/Billy Rose/Vincent Youmans) - 8:09
"Freddie Freeloader" (Miles Davis) - 7:37
"All of You" (Cole Porter) - 8:09

Musicians/Ekip:

Bill Evans - piano
Eddie Gomez - bass
Eliot Zigmund - drums

Below/altta Freddie Freeloader...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...