4 Kasım 2011 Cuma

The Blues Brothers LP & DVDEvet Kurban Bayramı öncesi blogta çıkacak son yazımız için konumuz bu kez The Blues Brothers ya da nam-ı değer Cazcı Kardeşler adlı soundtrack albüm ve film.

Hani bazı filmler vardır, izlenir ve ardından kült film kategorisine girer. İşte Cazcı Kardeşler tam bu tanıma uyan bir çalışma. Bu filmi yayınlandığı 1980'den beri belki yüz defanın üzerinde izlemişimdir ve halen her seferinde sıkılmadan zevkle izlerim varın siz düşünün nasıl bir şölen olduğunu.

Filmin senaristi ünlü Amerikalı aktör ve senarist Dan Aykroyd ki kendisi halen varlığını sürdüren The Blues Brothers Band' in bir üyesidir. Diğer lokomotif isim ise John Belushi, bu ikili iki kardeşi filmde oynarlar. İkisi de yetimhanede büyürler hayata atılınca müzik gruplarını kurarlar ama çeşitli nedenlerle bazı suçlar sonucu John Belushi'nin canlandırdığı karekter Jake Blues hapse düşer ve grup dağılır.

Altta destansı Cab Calloway filmde ünlü parçasını okuyor...


Cab Calloway - Minnie The Moocher (Blues... Bodhisattva1956

Film onun hapisten çıkmasıyla başlayıp sonra onları büyüten yetimhaneyi kurtarmak için gruplarını tekrar kurma çabasını çok güzel kimi yan hikayeciklerle anlatan, hem müzikal, hem komedi ve hem de macera karışımı bir şölen. Filmde o yıllarda Star Wars serisindeki prenses Laila rolüyle ünlü olan Carrie Fischer'da Jake Blues'un terkettiği sevgilisi rolünde yer almakta.

Altta Ray Charles filmden...Tabii tüm olay bununla sınırlı değil, filmde müthiş bir caz, blues müzisyenleri geçit resmi var tamamı konuk olup yer almışlar, örnek olarak, Ray Charles, Aretha Franklin, James Brown, John Lee Hooker ve destansı Cab Calloway gibi.

Altta Aretha FranklinAltta John Lee HookerKadro böyle olunca, birde The Blues Brothers Band 'in tüm üyeleri sıkı birer müzisyen olunca hem film ve hemde albümü harika bir başucu eseri olmakta biz caz severler için.

Altta Blues Brothers finale doğru okuyor Everybody Needs Somebody..Altta ise Rawhide adlı Country bir parçayı okudukları sahne bir Blues grubu nasıl bu kadar iyi Country yapar..Benim elimde albüm orijinal 1980 baskı LP olarak var, bunu LP olrak ya da CD olarak bulabilirsiniz ve ayrıca DVD olarak filmi şiddetle öneririm.

Altta Sweet Home Chicago..Filmin kadrosu:

John Belushi ... 'Joliet' Jake Blues (as Jake)
Dan Aykroyd ... Elwood Blues (as Elwood)
James Brown ... Reverend Cleophus James
Cab Calloway ... Curtis
Ray Charles ... Ray
Aretha Franklin ... Mrs. Murphy
Steve Cropper ... Steve 'The Colonel' Cropper
Donald Dunn ... Donald 'Duck' Dunn
Murphy Dunne ... Murphy 'Murph' Dunne
Willie Hall ... Willie 'Too Big' Hall
Tom Malone ... Tom 'Bones' Malone
Lou Marini ... 'Blue Lou' Marini
Matt Murphy ... Matt 'Guitar' Murphy
Alan Rubin ... Alan 'Mr. Fabulous' Rubin
Carrie Fisher ... Mystery Woman

Ve filmin en sonunda bu kez bir Rock%Roll parça ile final Jailhouse Rock..

The Blues Brothers - Jailhouse Rock from kenta64 on Vimeo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...