25 Kasım 2011 Cuma

Kerem Görsev - Existence CD


Evet bu sefer ki albümümÜz sanatçımız Kerem Görsev'in sekizinci albümü olan Existence adlı çalışması, öncelikle sanatçımızın kendi sitesinden kendi kelimeleriyle albümü nasıl yorumlamış altta beraber okuyalım:

"10 Nisan 2000 yılında kızım Nisan doğduğu zaman yakın çevrem ve arkadaşlarım "Ne zaman kızına bir albüm yapacaksın ?" diye sorular yönelttiler. Bu beni son derece rahatsız ediyordu. Bundan önceki çalışmalarımda yaşamadığım ve hissetmediğim hiç bir düşüncemi müziğe yansıtmamıştım. Ne zaman ki biraz ele avuca gelip, benimle diyaloğa girmeye başlayınca aramızda keyifli bir bağ oluşmaya başladı. "Existence" beş ay içinde oluşuverdi.


Sadece "Flying Notes" benim eski bestelerimden biri ve "Back Home" zehirlenen köpeğim Bebop'a hastaneden çıktıktan sonra evdeki koltukta hüzünlü yatışını gördükten sonra 10 dakikada yazdığım bir parçadır. "Friend's Daughter" ise dostum Hakkı Mısırlıoğlu'nun kızı Kiraz'ın mini fotoğraf albümündeki siluetlerinden çıkartarak yaptığım bir kolaj parçası.


Diğer parçaların hikayeleri kızımla benim aramdaki diyaloglar.


"Be-Be-Be", Nisan'ın kelebeği anlatırken çıkartığı ses. "Who Knows?", Nisan'ın ne olacağını kimse bilmiyor belki bir müzisyen ? "Existence", varoluş hikayesi "Gak-guk", kızıma taktığım lakap "Tea Party", oyun arkadaşları Zeynep ve Lal'le azıp, gürültülü bir çay partisi "Dreams with Barney, BJ and Baby Bop", Nisan'ın akşam uyurken yatağına aldığı arkadaşları
Bu albümde Ateş'in dışında ben, Reyent ve Volkan klasik kökenli müzisyenlerdik. Fakat içimizde klasikle hala yoğun bir şekilde ilgilenen Reyent albümdeki pek çok sihirli nuansı, koşmayı,çekmeyi; viyolonselin nerede nasıl daha iyi sound çıkartacağını kendisi buldu. Çok değerli bir vitüozite sergiledi. Volkan emin,sağlam, kendine özel tınılarıyla ve özlediğim arşe soundunyla albüme çok şey kattı. Ateş, "November in St.Petersbourg" albümünden sonra aynı formatın quartet oluşumunu çalarken Rusya'da ki lezzeti yineledi.


Albüm provaları bizim evde oldu. Kayıtlar ise İTÜ MİAM stüdyolarında yedi saatte gerçekleşti.


Çok mutluyum. Hepsi bu kadar!"

Altta albümden Who Knows...Eserler:

1.Be-Be-Be 6:03
2.Who Knows? 3:32
3.Flying Notes 7:11
4.Existence 8:01
5.Gak-Guk 4:33
6.Friend's Daughter (Kiraz 5:20
7.Tea Party 5:03
8.Dreams with Barney, BJ and Baby Bop 6:12
9: Back Home 3:24

Tüm besteler: Kerem Görsev
Kerem Görsev - Piyano
Reyent Bölükbaşı - Çello
Volkan Hürsever - Bas
Ateş Tezer - Davul

Albüm adı üstünde Existence yani varoluş ve yine her Kerem Görsev albümünde aşina olduğumuz harika bir uyum var hem parçalar ve hem de eşilik eden müzisyenler arasında.

Bu albüme, bana göre Çello çok değişik ve sıcak bir tat katmış. Sn. Reyent Bölükbaşı' nın ellerine salık harika yorumlarda bulunmuş çellosuyla ki, bana Çello biraz klasik müziği anımsattı, albüme kendinizi tam verince biran klasik müzik ile caz arasındaki o ince çizgiyi geçiveriyorsunuz.

Dinledikçe kendini dinleten ve tekrar dinleme hissi uyandıran çok güzel bir caz albümü yapmış Kerem Görsev, kendi adıma eşimle bizim başucu albümlerimizden dingin gece saatlerinde huzur veren bir albüm tıpkı diğer değerli Kerem Görsev çalışmaları gibi.

Bu albümü Kerem Görsev Jazz Collection serisi içinde bulabilirsiniz.

** Fotoğraflar Kerem Görsev'in sitesinden alıntıdır.

1 yorum:

  1. Kerem Görsev Jazz Collection Vol.3 ün siparişini az önce verdim. Paylaşım için teşekkürler.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...