28 Kasım 2011 Pazartesi

Zülfü Livaneli - İstanbul Konseri CD


Değerli sanatçımız Zülfü Livaneli'nin yurtdışında geçen hasret dolu yıllarından sonra vatana döndüğünde bugün artık olmayan İstanbul'daki Şan Tiyatrosu'nda 1984 yılında 22 tane konser yıllar sonra ilk kez gerçekleştirmişti. Bu albüm o yıllarda çıkan o konserlerde okunan parçalardan bir çalışma, bu konserlerde sanatçımıza Emel-Erdal ikilisi ve Sevingül Bahadır eşlik etmişti.

Ne şanslıyım ki henüz lise yıllarımın başına isabet eden bu konserlerin birine gitme fırsatı bulmuş ve direk o havayı hissedebilmiştim.

Altta daha yakın zamanlardan Merhaba..Askeri darbenin ağırlığının artık geçmeye başladığı bu yeni dönemde büyük şairimiz Nazım Hikmet'in değerli şiirleri bu konserler sırasında Livaneli'nin harika besteleriyle halka ulaşmış ve ilk kez kitleler hep beraber Özgürlük gibi parçaları aynı ortamda söylemeye başlamışlardı.

Albüm her konserdeki gibi şiiri Yaşar Kemal'e ait Merhaba adlı eserle başlar ve Livaneli'nin bugün klasik olan yerli yabancı pekçok sanatçı ve klasik müzik orkestrası tarafından yorumlanan, Kardeşin Duymaz , Karlı Kayın Ormanı,Yiğidim Aslanım ve daha pekçok mükemmel klasik eserler devam eder.

2008 konserinde Kız Çocuğu...Kız Çocuğu adlı parça şiiri Nazım Hikmet'e ait olan ve solo Sevingül Bahadır tarafından okunan Japonya'ya atılmış atom bombaları ve sebep olduklarını betimler.

Altta Karlı Kayın Ormanı..Bu albüm hem o yıllara ışık tutan ve hem de yakın geçmişimize ezgilerle değinen bir güzel çalışmadır.

Altta Yiğidim Aslanım..Parçalar:

Merhaba
Şiir:Yaşar Kemal Müzik:Z. Livaneli

Kardeşin Duymaz
Söz ve Müzik:Zülfü Livaneli

Karlı Kayın Ormanı
Şiir:N.Hikmet Müzik:Z. Livaneli

Odam Kireçtir Benim
Geleneksel

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Derleyen ve Uyarlayan:Z.Livaneli

Çırak Aranıyor
Şiir:R.Durbaş Müzik:Z.Livaneli

Bulut mu Olsam
Şiir:N.Hikmet Müzik:Z Livaneli

Kız Çocuğu
Solist:Sevingül Bahadır
Şiir:N.Hikmet Müzik:Z Livaneli

Leylim Ley
Şiir:S.Ali Müzik:Z Livaneli

Yiğidim Aslanım
Şiir:S.R.Eyüboğlu Müzik:Z Livaneli

Özgürlük
Solistler:Emel Müftüoğlu-Sevingül Bahadır-Erdal Çelik
Şiir:Paul Eluard Müzik:Z.Livaneli

Solistler: Emel Müftüoğlu-Sevingül Bahadır-Erdal ÇelikAlbümü İda Müzik tarafından sanatçımızın tekrara CD olarak yayımlanan eserleri içinde bulabilrsiniz ve kesinlikle el altında bulundurulup her dinleyişte üstünde düşünülmesi gerekli bir eserdir.

Altta Odam Kireçtir benim....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...