18 Kasım 2011 Cuma

Miles Davis - Miles Ahead +19 LPMiles Davis adını caz dünyasına altın harflerle yazdıran bir duayen sanatçı ve bu blogta onun onlarca çalışmasını şimdiye dek tanıttım. İşte şimdi yeni bir çalışmasına daha burada odaklanıyorum.

Miles Ahead +19 sanatçının Columbia Records' ta ünlü besteci ve orkestra şefi Gil Evans ile yaptığı ilk çalışmalarından, albümün kayıtları Mayıs ve Temmuz 1957 yılında yapılmış. Albümde tüm parçaların orkestra uyarlamaları Gil Evans'a ait ve 19 kişilik orkestra önünde Miles Davis solist olarak yer alıyor. Parçalar arasında boşluk olmaksızın geçmeli şekilde düzenleme yapılmış ve bir bütünlük sağlanmış.

Springsville ,Johnny Carisi tarafından yazılmıştır,albümde giriş parçası ve ilk kez 1956'da tromboncu Urbie Green ve orkestrası tarafından kaydedilir. Urbie'nin tarzı oldukça sıcaktır ve kayıtta yer alan Hal McKusick'in klarneti Urbie'nin torombonuna biraz trompet havası katar. İlginçtir Gil Evans'ın yorumu parçanın bestecisi Carisi'ye çok benzer bu albümde sadece Evans eseri biraz daha hızlı çaldırmaktadır.Parça altta...Değinilmesi gereken bir diğer eser The Duke, bir Dave Brubeck bestesi Duke Ellington ve bigband için yapılan, Evans'ın harika uyarlaması ile güzel bir çalışma olmuş albümde, Miles Ahead ise etkileyici bir Miles Davis çalışması ve Blues For Pablo harika bir Gil evans bestesi.

The Duke ve Blues For Pablo...Parçalar:

Side-A:

"Springsville" (John Carisi) – 3:27
"The Maids of Cadiz" (Léo Delibes) – 3:53
"The Duke" (Dave Brubeck) – 3:35
"My Ship" (Kurt Weill) – 4:28
"Miles Ahead" (Davis, Evans) – 3:29

Side-B:

"Blues for Pablo" (Evans) – 5:18
"New Rhumba" (Ahmad Jamal) – 4:37
Medley Pt. 1: "The Meaning of the Blues" (Bobby Troup, Leah Worth) – 2:48
Medley Pt. 2: "Lament" (J. J. Johnson) – 2:14
"I Don't Wanna Be Kissed (By Anyone But You)" (Jack Elliot/Harold Spina) – 3:05

Albüm kapağı ilk baskılarda teknede beyaz bir kadın ve küçük bir çocuk olarak çıkar ama Miles Davis firma yetkilisi George Avakian'a bundan hoşnutsuzluğunu belirtince bu kez sanatçının resmi ile alttaki şekliyle sonraki baskılar yapılır.


Bu albüm için ne tam caz albümü demek olası ne de tam bir caz senfonisi ikisinin ortası olan ve caz tarihinde önemli yeri olan bir çalışma ve her caz severin edinmesi gereken bir albüm.

Ekip:

Miles Davis – flugelhorn
Bernie Glow – Lead trumpet
Ernie Royal – Trumpets
Louis Mucci – Trumpets
Taft Jordan – Trumpets
John Carisi – Trumpets
Frank Rehak – Trombones
Jimmy Cleveland – Trombones
Joe Bennett – Trombones
Tom Mitchell – Bass trombone
Willie Ruff – Horns
Tony Miranda – Horns
Bill Barber – Tuba
Lee Konitz – Alto sax
Danny Bank – Bass clarinet
Romeo Penque – Flute and clarinet
Sid Cooper – Flute and clarinet
Paul Chambers – Bass
Art Taylor – Drums

Altta My Ship ve Miles Ahead...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...