24 Eylül 2012 Pazartesi

Melody Gardot - The Absence 180 GR LP


Evet, caz dünyasındaki genç yeteneklerden olan Melody Gardot üçüncü uzun çaları ile bizlerle. Sanatçı bu kez güney Amerika ve İspanyol etkileri içinde sıkça görülen bir akustik çalışma olan The Absence' i yayımladı.Albüm sanatçının dünya turneleri sırasında bulunduğu yerlerdeki yerel müziklerin etkisiyle harmanlanan bestelerinden oluşmakta, tarz olarak samba, tango, bossa nova ve kalipso' yu da içeren ve standart albüm yapmaktan daha yaratıcı ve orijinal bir çalışma olmuş.

Albüm daha önce Antonio Carlos Jobim, Paul Simon, Caetano Veloso, Gilberto Gil gibi sanatçıların deneysel çalışmaları ile aynı paralelde oluşmuş ve sanatçıya perküsyonda Paulinho Da Costa, davulda Peter Erskine, ve basta John Leftwich eşlik etmişler.

Albümde muhteşem bir bütünlük ve dinginlik mevcut, farklı bir caz ama sizi alıp götüren derdiniz ve tasanızdan arındıran bir çalışma, öte yandan kayıtta ayrıca muhteşem ki zaten mastering için söze gerek yok yapan Bernie Grundman

Altta /Below  Mira....


Gelelim parçalara;

Mira - İyimser ve neşeli, ruhunuzu canlandıran bir parça

Amalia -Harika akustik gitar. İnanılmaz akor değişiklikleri.Tatlı melodi

So Long - Muhteşem akustik gitar ve  daha da muhteşem akorlar.

So We Meet Again My Heartache - Kaybediş ve özlemin inanılmaz duygusu. Harika yaylılar ve bununla uyan sanatçının muhteşem sesi.

Lisboa - Sevimli çanlar ve yine kaybediş ve özlemin inanılmaz duygusu ve sanatçının bunuı destekler yorumu ve parça sonuna doğru çok iyi oturmuş olan iyi bir erkek geri vokal sesi

Impossible Love - Biraz karanlık ve şehvetli nefret ve aşk arasında iki aşığın dansını anlatan bir çalışma.

If I Tell You I Love You - Oldukça karanlık ve boğucu duyguya sahip bir çalışmal.

Goodbye - Bir diğer aşk ve nefretin dansını anlatan çalışma ve parçadaki etkileyici klarnete dikkat.

Se Voce Me Ama - Muhteşem bir akustik gitar ve Heitor Pereira ile eşsiz bir düet, yumuşacık ve etkileyici.

My Heart Won't Have It Any Other Way - Albümde favori parçam.

Iemaja - Güzel ve neşeli bir kapanış parçası.

Untitled - Aslında lemaja' ya bağlı olan bu saklı parça kilise çanlarıyla başlayıp saksafon ve diğer sazlarla 70'lerin tarzında giden bir çalışma.

Tüm caz severlere şiddetle önerilir...


English Version:


Yes, third album from Melody Gardot including bits of samba, tango, bossa nova, and calypso -- that evince her global journey. However, rather than simply making a standards album,Gardot continues her all-original approach, offering up new literate and passionately delivered compositions that bring to mind the work of such similarly inclined artists as Antonio Carlos Jobim, Paul Simon, Caetano Veloso, Gilberto Gil, and others. Although there are a few name musicians who help add spice to Gardot's musical caravan here, including percussionist Paulinho Da Costa, drummer Peter Erskine, and bassist John Leftwich, primarily it is still Gardot's burnished and yearning vocal style that takes the helm on these tracks.

Below/altta  My Heart Won't Have It Any Other Way  ...Mira - Upbeat & sunny. Will cheer your mood instantly.

Amalia - Wonderful acoustic guitar. Bouncy & sweet. Incredible chord changes.

So Long - More great acoustic guitar & more beautiful chord changes.

So We Meet Again My Heartache - An amazing sense of loss &longing. Beautiful strings. Her voice practically drips with the feelings that this song evokes.

Lisboa - Lovely bells. Again the amazing colors of love & longing are sung by her voice. A nice male assist towards the end of the song.

Impossible Love - A bit darker & sensual. Evokes thoughts of two lovers dancing with love & hate playing between them.

If I Tell You I Love You - A dark carnival-esque ride as if a sultry she-demon is on the prowl.

Goodbye - Another sassy dance of love & hate with great "wah wah" horns & Melody's voice trilling to a soft growl at times. A clarinet snakes around the organ.

Se Voce Me Ama - Beautiful acoustic guitar & a wonderful duet with Heitor Pereira. Soft &lovely.

My Heart Won't Have It Any Other Way - My favorite track .

Iemaja - A nice upbeat bouncy offering to close the album. If this one doesn't get you swaying or dancing, nothing will. Smiles will abound!

Untitled - Although tracked with song #11 almost 12 minutes later beyond silence, it begins with church bells, then a sinuey saxophone, funky bass &drums, some pops &scratches as if from an old LP, bizarre guitars...some type of experimental psychedelic early 70's vibe.

Higly recommended to all Jazz lovers....

Below/ altta album trailor:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...