4 Ekim 2012 Perşembe

ABBA - Ring Ring 180 GR LP


Foreign followers you can find English version of this review after below Turkish one.....

ABBA geçmişin çok ünlü bir grubu ve bugünde gelen yeni nesiller arasında aynı popülaritesini başarı ile sürdürmekte ki benim de en sevdiğim gruplardan biridir belki bir 30-32 yıldan beridir.

Ring Ring grubun İskandinavya ve birkaç farklı bölgede daha Polar Music tarafından 26 Mart 1973'te yayımlanan ilk albümleri olma özelliğini taşıyor.Yalnız dikkat edelim her ne kadar yukarıda yer alan plak kapağında grup ismi ABBA olarak yer alsa da aslında Björn & Benny, Agnetha &Frida 1973'te henüz ABBA ismini almamış farklı projelerde çalışırken bir arada da işler yapan sanatçılardı. Demem o ki yukardaki yeni baskı albümde aslında grup isimi orijinalde olduğu gibi  Björn & Benny, Agnetha & Frida olmalıydı.

Altta 1974'te canlı vokal performans ile Ring Ring/ Below live vocal performance of Ring Ring from 1974Albüme gelecek olursak yayımlandığı yıl İsveç Belçika, Hollanda, Norveç ve Güney Afrika'da büyük başarı getirdi. Avusturalya'da 1975'de yayımlanan albüm İngiltere'de ilk 1992'de ve Amerika'da ise bundan üç yıl sonra yayımlandı.

Albüm Ring Ring ile başlar ki bu parça ABBA' nın ilk Eurovision denemesidir, 1973'te ülkelerindeki finalde üçüncü olurlar ve Eurovision'a o yıl gidemezler ama parça orta Avrupa'da hit olur.

She's My Kind of Girl ise Björn & Benny' nin ikili çalışmalar yaptığı zamanlardan 1969'a ait bir çalışmadır ve albüme dahil edilmiştir. Ayrıca Disilusion adlı parça Agnetha'nın grup tarihinde albümlerinde yer alan ona ait tek bestedir. People Need Love 1972'de kaydedilirken grup üyeleri halen farklı projelerde ayrı ayrı çalışmaktaydılar.

Altta/below I am Just A Girl....Parçalar/Track list:

Side 1:

 1. "Ring Ring" (B. Andersson, Stig Anderson, B. Ulvaeus, Neil Sedaka, Phil Cody) 3:04
 2. "Another Town, Another Train" 3:12
 3. "Disillusion" (Agnetha Fältskog, B. Ulvaeus) 3:04
 4. "People Need Love" 2:46
 5. "I Saw It in the Mirror" 2:34
 6. "Nina, Pretty Ballerina" 2:51

Side 2:

 1. "Love Isn't Easy (But It Sure Is Hard Enough)" 2:53
 2. "Me and Bobby and Bobby's Brother" 2:50
 3. "He Is Your Brother" 3:18
 4. "She's My Kind of Girl" 2:44
 5. "I Am Just a Girl" (B. Andersson, Stig Anderson, B. Ulvaeus) 3:01
 6. "Rock'n Roll Band" 3:00

Ring Ring is the debut studio album by the Swedish pop group ABBA. It was released in Scandinavia and a limited number of other territories, including West Germany, Australia, South Africa and Mexico, on March 26, 1973 through Polar Music. The album was a chart-topping album in Belgium, and a big success in Holland, Sweeden, Norway and South Africa. The album was re-released in Australasia in 1975, but was not released in the United Kingdom until 1992, and the United States until three years later.

Below/Altta Dissillusion...The re-release artwork for the album uses the name "ABBA", although at the time of the album's original release, the name ABBA had not yet been coined, and instead was awkwardly credited to "Björn & Benny, Agnetha & Frida".

The original 1973 Polar version of the album opens with "Ring Ring (Bara Du Slog En Signal)", the Swedish version of the track, and places the English language version as track four on side two. This song is the first Eurovision song contest attempt of the group, but they just took the third place in the Swedish elemination, but the track won a great success in Europe. The track "She's My Kind of Girl", included on the international editions, is in fact a song by Björn & Benny which dates back to 1969, which was a hit in Japan, and had also been included on the b-side of the English version of the "Ring Ring" single in Scandinavia. Ring Ring also features a song co-written by Agnetha Fältskog. Although she had composed much of her Swedish solo output, the song "Disillusion", for which she wrote the music, is the only song released on an ABBA album to feature a songwriting contribution from her.

Below/ Altta Another Town, Another Train..When the first song "People Need Love" was recorded in the spring of 1972, the group was just one of many projects the four members were involved in. Only after the title track, "Ring Ring" became a hit, did the four decide to go on working together as a permanent group.

Personnel/Ekip:

Benny Andersson – piano, keyboards, vocals, mellotron
Agnetha Fältskog – vocals
Anni-Frid Lyngstad – vocals
Björn Ulvaeus – acoustic guitar, guitar, vocals

Additional musicians/ Diğer müzisyenler:

Ola Brunkert – drums
Rutger Gunnarsson – electric bass
Roger Palm – drums
Janne Schaffer – acoustic guitar, electric guitar
Mike Watson – electric bass

Production/Prodüksüyon:

Benny Andersson; Björn Ulvaeus - producers, arrangers
Michael B. Tretow - engineer
Björn Almstedt; Lennart Karlsmyr; Rune Persson - assistant engineers
Sven-Olof Walldoff - string arrangements on "I Am Just a Girl"[4]
Lars Falck; Bengt H. Malmqvist - photography
Peter Wiking - original album design

Below/ Altta People Need Love...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...