31 Ekim 2012 Çarşamba

Wiener Philharmoniker * Gustavo DudamelSymphony No 3 in a Minor / Op 56 Scottish LPTürkçe Versiyon:

Gustavo Dudamel'in Viyana Filarmoni ile ilk resmi konserini içeren bu albüm Felix Mendelssohn' un Symphony No. 3 in A minor `The Scottish'' eserinin tamamını içermekte.

Albümün özelliği ve beni en cezbeden tarafı ise sadece plak olarak basılması ve Dudamel DGG' nin basacağı bu plağın ses kalitesi için çok heyecanlanmıştı ve hele ki klasik müzik ise konu bu çok önemlidir.

Plağın ilk yüzünde eserin ilk iki kısmı icra edilmekte ve ikinci yüzde ise final kısmı yer almakta.Kayıt ise canlı konser kaydı ve maestronun Viyana Filarmoni ile ilk resmi konseri hem de Scottish Symphony'i ilk yorumlayışı.

Mendelssohn'un İskoçya'ya yaptığı seyahatin hatıraları ve duygularının bir kombinasyonu olan eserin bence albümde yer alan yorumu çok etkileyici. Bu albümü LP olarak tüm müzik marketlerde bulabilirsiniz.

English Version:

Gustavo Dudamel's official debut concert with the Vienna Philharmonic at the Musikverein in a performance of Felix Mendelssohn's lilting Symphony No. 3 in A minor `The Scottish' is a complete pleasure .

Dudamel is excited about the quality of sound on vinyl as produced by DG - and the project should take off because the quality of the performance is first rate.

Side one of the LP contains the first two movements and the second side the final two movements. The recording is from a live performance in the Musikverein, in Vienna, Austria so it indeed serves multiple purposes - Gustavo Dudamel's first experience with the Vienna Philharmonic and his first recording of the Scottish symphony. His tempi are brisk, well molded, and there is an obvious mutual respect between the young Dudamel and the venerable Vienna Philharmonic.

The performance of the Scottish symphony by Dudamel and the Vienna Philharmonic is all Mendelssohn could have hoped in communicating his memories and feelings of his travels in Scotland.

Below/altta Album's trailor...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...