28 Kasım 2012 Çarşamba

Saxophone Colossus- SONNY ROLLINS 180 GR LPSaksafon ustalarından bahsedersek bir büyük usta da Sonny Rollins' tir , günümüzde halen faal olarak caz dünyasında yer alan sanatçının bana göre yaptığı en mükemmel çalışma ise

Saxophone Colossus albümüdür..

Albüm 1956 yılında kaydedilmiş ve yayımlanmıştır ve 50 lerde Prestige Records' un hatırı sayılır albümlerindendir.

Albüm beş parçadan oluşur, üçü Rollins'in bestesidir. Giriş parçası St.Thomas kalipso müzikten esintiler taşır ve standard caz eserlerindendir ve bu versiyon en tanınıp sevilenidir.

Allta albümden St.Thomas..."You Don't Know What Love Is" slow bir eserdir. "Strode Rode" ise yüksek tempolu bir hard-bop tarzı eserdir, parçada yer alan Rollins ve basçı Doug Watkins düeti dikkate şayandır. Strode Rode adı Chicago' daki Strode otelden gelmektedir ve orada vefat eden ünlü trompetçi Freddie Webster' a adanmıştır .

Altta You Don't Know What Love Is...albümün ikinci yüzünde iki uzun parça yer alır ."Moritat" diğer bir caz standardı Bertolt Brecht ve Kurt Weill' in The Threepenny Operasından, İngilizcesi çoklukla "Mack the Knife" olarak bilinir ve bu versiyon belkide orijinal bestecilerin yorumuna en yakın olanıdır. Son parça ise bir Blues eser olan "Blue 7" 'dır ve 11 dakikadan fazla sürer.

Parçalar:

"St. Thomas" – 6:49
"You Don't Know What Love Is" (Gene de Paul) – 6:31
"Strode Rode" – 5:17
"Moritat" (Kurt Weill) – 10:06
"Blue 7" – 11:18

Müzisyenler:

Sonny Rollins — tenor saksafon

Tommy Flanagan — piyano
Doug Watkins — bas
Max Roach — davullar

Sonny Rollins 'te efsane tenor saksafonculardan olup albümlerini edinmeniz şiddetle tavsiye olunur.

Altta Blue 7...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...