14 Ocak 2013 Pazartesi

Alfred Brendel - Beethoven: Complete Piano Sonatas & Concertos CD Box


(Yazının Türkçesi alttaki İngilizce versiyondan sonradır)

There's no denying that Alfred Brendel is one of the most esteemed pianists of the past half century, and Beethoven was among his particular specialties. Brendel actually recorded the complete set of 32 Beethoven Piano Sonatas three times during his career (he retired from public performances in 2008), and due to his expertise and command of the piano, as well as his interpretive skill of Beethoven's works, won acclaim for each of these cycles.  There's a reason why Brendel has racked up so many awards and has been received with such universal acclaim, and even the briefest of examinations of any of these recording sets reveals just why.

Brendel has a magnificent command of the instrument. It is difficult to describe his style, but I might suggest that he is a classicist in performance, meaning that he attempts to remain "true" to original composition with little distracting interpretive style, yet with a deep pathos and a seeming deftness in play that makes you forget you are listening to someone who has practiced all his life.

Below/Altta Moonlight Sonata...This particular set, being the "middle" set in chronological terms (it was recorded in the 1970's on analog equipment), was completed when Brendel was beyond his early years, but still far away from the closing arc of his career. This set therefore presents a mature, yet fresh, Brendel performance of Beethoven's classic works. What I would say is that Brendel's playing here is smooth as silk, with little harshness, and, as such, it is one of the most listenable of the cycles which I've examined over the years.

With the 2010 merger between Philips and Decca, this set has now been re-released (here) on the Decca label at a very reasonable price, and you can pick up the whole set much more less expensively than in year's gone by. It's an opportunity to expereince Brendel at his best, and to examine--either anew or for the first time--the acclaimed Beethoven Sonatas. I can easily recommend this 12 CDs set as a five star rating, for performance, for recording, and for price.

Below/Altta  Beethoven Piano Sonata No.32 Op.111 -1mov(1/3)


Tükçe Versiyon:

Kaçınılmaz bir gerçektir ki Alfred Brendel geçen yüzyılın ikinci yarısının en önemli piyanistlerinden biridir ve Beethoven ise onun için çok özeldir.. Brendel Beethoven'in tüm piyano sonatlarını (32 sonat) kariyeri boyunca üç kez kaydetmiştir( 2008 yılında artık konser vermemektedir, emekli olmuştur) ve kendisinin piyano üstündeki yeteneği ve aynı zamanda Beethoven çalışmaları üzerindeki yeteneği daima ona büyük takdir kazandırmıştır ki bu nedenle sanatçı pek çok ödül ve takdiri uluslararası alanda edinmiştir.

Brendel'in piyano üzerinde inanılmaz bir hakimiyeti vardır, stilini tanımlamak ise oldukça zordur, bana göre sanatçı performans olarak klasikçidir yani eserin gerçek haline bağlı kalır ama ufak bazı dokunuşlar yapar ve sizin tüm hayatı boyunca pratik yapan birini dinlediğinizi unutturur.

Altta/below Beethoven: Sonata No. 8 "Pathetique" (1st movement)Bu özel set ise sanatçının kronolojik açıdan orta dönemlerine denk gelen çalışmasıdır( 70'lerde analog ekipmanlarla kaydedilmiştir). Bu nedenle bu set Beethoven'in klasik çalışmaları üzerine hem eski hem de bir o kadar taze bir Brendel performansını içermektedir. Demek istediğim ya da sözün özü şu ki sanatçı burada ipeksi bir dokunuşla icra etmekte ve yıllar içindeki en iyi performanslardan birini sunmaktadır.

 DECCA ve Philips in 2010'da birleşmesi ile bu set bu kez Decca'dan oldukça uygun bir fiyata tekrar yayımlanmış ve bu seti geçmişe göre çok uygun fiyatla alma şansınız var. Bu Brendel'in Beethoven piyano sonatları üstündeki harika tecrübesini dinlemek için iyi bir fırsat. Bence kayıt, performans ve fiyat açısından bu 12 CD'lik set beş yıldızı hak etmekte.

Altta/below Beethoven Piano Sonata No.5, Op.10 No.1 (1/2)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...