21 Ocak 2013 Pazartesi

Boccherini - Guitar Quintets CD, Pepe Romero with the Academy of St. Martin-in-the-Fields


(Yorumun Türkçesi alttaki İngilizce versiyondan sonradır)

Born after Haydn, but before Mozart, Boccherini's music has much of the charm and style of the works of his celebrated contempories, if somewhat less depth. The matchless Pepe Romero, along with members of the Academy of St. Martin-in-the-Fields, perform these four quintets with admirable and unpretentious Classical proportion..

This is an excellent sample of Boccherini's guitar quintets, including the beautiful, exciting, very famous, and incredibly modern "Fandango". It even features castanets, rarely included in classical music, especially by an Italian composer! In his guitar quintets, Boccherini shows clearly how much he admired Spanish music. The performance by both soloist and orchestra is superb.

This recording is highly recommended for guitarists, chamber music aficionados and devotees of the Classical esthetic.

Below/altta Guitar Quintet no.4 - Fandango...


Track Listings/Eserler:

1. Quintet No. 2 In E Major, G 446
2. Quintet No. 4 In D Major, G 448 - Fandango
3. Quintet No. 6 In G Major, G 450
4. Quintet No. 9 In C Major, G 453 - La Ritirata Di Madrid

Boccherini Haydn'dan sonra ve Mozart'tan önce doğmuş ve müziği çağdaşları arasında ayrı bir büyü ve tarz içerir. Albümde gitarist Pep Romero ise the Academy of St. Martin-in-the-Fields üyeleri ile harika bir birlikteliğe imza atmakta, eserlerin yorumlanması ise çok etkileyici.

Bu albüm Boccherini'nin gitar beşlileri için mükemmel bir örnek aynı zamanda muhteşem, heyecan verici ve modern Fadango'yu da içermekte, ayrıca albüm  kastenyetlerde içermekte ki bunları klasik müzikte bulmak çok nadirdi hele de bir İtalyan besteciden. Boccherini gitar beşlisinde açıkça İspanyol müziğine ne denli tutkun olduğunu da göstermekte. Solist ve orkestranın performansı müthiş ve CD'nin ses kalitesi ise mükemmel.

Bu albümü tüm gitaristler, oda müziği severler ve klasik müzik severlere önemle öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...