25 Ocak 2013 Cuma

Beverley Beirne & Her Quartet: Seasons Of Love


(Turkish version of this review is situated under English version below)

It was very interesting way of meeting to Beverley Beirne and  she found me because of my music blog. After that, we have been started to follow each other via twitter, facebook since a couple of years. 

In the begenning, I knew that she is a sophiscated jazz vocalist and after I heard that, she released her first album. As soon as I heard, I wrote her and asked if she could send me her album as signed and I prepared this short review after listening her signed great album.

I don't know how I can explain the voice and interpretation of her. I think, I can say briefly; 

It's a smooth voice like velvet, full of depth and tones and her interpretation of the songs is wonderful.Her tone is excellent, her smooth phrases will knock you out and most important, she has her own style.  Sometimes,it is slow and gentle like 'The End of a Love Affair', or fabulous rhythmic songs like 'You and the Night and the Music'. 

Also, I should add some words about arrangements and musicians too, both are wondurful

Beverley Beirne also explained how she prepared this album as below:

'I spent a lot of time thinking about what songs to sing on this album. I had the idea of creating a sort of fictional love story told through both the lyrics and melodies of the songs themselves, with the thought that the journey of love can be a little bit like the seasons, the Spring of love, the Summer of love and so forth'

As a first album, Seasons Of Love is incredible, it is full of pure jazz and passion. I think, this first album is a kind of messenger giving good signs from great forthcoming albums of her.

Unfortunately, her album is not available in Turkey but the ones,who wants to get it from here, can buy from her web site and also please take a look it, it's a great website and listen album's sound clips

http://www.beverleybeirne.com/

Track Listing/Parçalar: 

Beautiful Love; Beware My Heart; 
You And The Night And The Music; 
Happy Talk; 
Something Good; 
Slow Hot Wind; 
The End Of A Love Affair; 
Devil May Care; 
Walk On By; 
You're Looking At Me; 
Wrap Your Troubles In Dreams; 
You Must Believe In Spring. Musicians: 

Beverley Beirne: vocals; 
Graham Hearn: piano;
Mike Cox: tenor saxophone; 
Ian Mann: bass; 
Ronnie Bottomley: drums; 
Adrian Knowles: bass (4, 8, 9).

Bizim Beverley Beirne ile tanışmamız oldukça ilginç bir hikayedir ve o beni müzik bloğum sayesinde öncelikle buldu. Daha sonra ise birbirimizi twitter ve facebook' ta takip etmeye başladık. 

Başlangıçta, kendisinin çok iyi bir caz vokal olduğunu biliyordum. Fakat, ilk albümünü çıkardığını duyar duymaz, kendisinden bunu imzalı istedim ve bu albümü dinlemem sonrası bu kısa yorumu kaleme aldım. 

Aslında onun sesi ve yorumunu nasıl açıklarım bilemiyorum. Sanırım kısaca diyebileceğim; Bir ses sanki bir kadife gibi, derin ve etkileyici ve parçaları yorumlaması ise harikulade. Ses rengi mükemmel, düzgün ifade tarzı sizi alıp götürmekte ve en önemlisi ise kendine has bir tarzı var. Bazen ağır ve yumuşak tıpkı 'The End of a Love Affair'' deki gibi ya da inanılmaz ritmik 'You and the Night and the Music'deki gibi.

Ayrıca bir kaç sözde albümün düzenlemeleri ve müzisyenleri hakkında etmek isterim. Kısaca hem düzenlemeler ve hem de müzisyenler süper...

Aşağıda ise Beverley Beirne kendi ağzından albümü nasıl hazırladığını anlatıyor:
'Bu albümde hangi parçlaraı okuyacağımı düşünmek için çok zaman harcadım. Kısa bir aşk hikayesi anlatmak istedim besteler ve sözlerin arasında ve bu fikir ile bir aşk yolculuğu oluştu biraz mevsimleri andıran, aşkın ilk baharı, aşkın yazı gibi2

İlk albüm olarak, Seasons of Love inanılmaz, saf caz ve ihtiras ile dolu. Sanırım bu ilk albüm daha sonra gelecek muhteşem albümlerin bir işaretçisi.

Bu albüm ne yazık ki ülkemizde yok, albümü direk sanatçının sitesinde edinebilirsiniz Link:

http://www.beverleybeirne.com/

Bu arada sitesine bir göz atın gayet başarılı, aynı zamanda albümün ses kliplerini de dinleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...