22 Ekim 2013 Salı

Christian McBride Big Band - The Good Feeling 180 Gr Double LP


(English version is after Turkish one below)

Bir ay kadar süren bir aradan sonra ilk yazımızda konuğumuz ünlü basçı Christian McBride ve onun otoriteleri oldukça şaşırtan Big Band albümü The Good Feeling. Bu albüm caz listelerinde ilk ona girmesinin yanı sıra sanatçının kariyerinde önemli bir nokta da oldu.

Her ne kadar Big Band ( büyük orkestra) müziği yeni olmasa da, sanatçı albümünde tüm yeteneğini çok iyi düzenlemelerle birleştirip kendine özgü swing stilini de katarak harika bir çalışma ortaya koymuş.

Albüm aynı zamanda pek çok ünlü sanatçıyı da bir araya getirmiş; Steve Wilson ve Ron Blake saksafonda, Nicholas Payton trompette, Steve Davis trombonda ve  Melissa Walker ise eski ve yeni bestelerin vokallerinde yer almış.

Albümde yer alan tüm müzisyenler oldukça iyi bir iş ortya koymuşlar dinlemesi çok keyifli olan albüm ayrıca 2011'de bir de Grammy ödülü kazandı.

Eğer big Band caz seviyorsanız, bu albüm kolleksiyonunuz için iyi bir parça olabilir. Plakların baskısı ve kayıdı çok iyi, müzik çok güzel, size kalan ise sadece dinlemek...

Altta albüm tanıtım videosu/ Below Album treaser..



Track Listing/Parçalar:

Shake N' Blake;
Broadway;
Brother Mister;
When I Fall In Love;
Science Fiction;
The Shade Of The Cedar Tree;
The More I See You;
I Should Care;
A Taste Of Honey;
Bluesin' In Alphabet City;
In A Hurry.

Personnel/Ekip:

Christian McBride: bass;
Steve Wilson: alto saxophone, flute;
Todd Bashore: alto saxophone, flute;
Ron Blake: tenor saxophone, soprano saxophone, flute;
Todd Williams: tenor saxophone, flute;
Loren Schoenberg: tenor saxophone (2, 8);
Carl Maraghi: baritone saxophone, bass clarinet;
Frank Greene: trumpet;
Freddie Hendrix: trumpet;
Nicholas Payton: trumpet;
Nabati Isles: trumpet;
Steve Davis: trombone;
Michael Dease: trombone;
James Burton: trombone;
Douglas Purviance: bass trombone;
Xavier Davis: piano;
Ulysses Owens, Jr.: drums;
Melissa Walker: vocals.

Below/altta Bluesin' In Alphabet City..



Christian McBride surprised a few critics and listeners when he presented this ambitious big band album that not only became a Top Ten hit on the jazz charts, but put a long-awaited spin on his music career.

Although not new to big band music, McBride handles The Good Feeling with excellent skill, superlative world class arrangements, vibrant swinging solos and outstanding musicianship in a style of it's own.

Featuring an all-star ensemble including multi-reeds players Steve Wilson and Ron Blake, trumpeter Nicholas Payton, trombonist Steve Davis as well as vocalist Melissa Walker, it serves up a combination of original (old and new) compositions.

They include Shake `N' Bake, Brother Mister, an epic take on Science Fiction, Bluesin' In Alphabet City  and In A Hurry, as well as slick takes on classic standards like Broadway, When I Fall In Love, I Should Care and A Taste Of Honey. A Grammy Award winner for Best Large Ensemble album of 2011, The Good Feeling delivers a kind of big band originality which truly rank as one of the great timeless landmark albums by this wonderful jazz celebrity.

If you like the big band sound, this would be a nice addition to your collection. The quality of the recordings is very good, the music is good, and it's just fun to listen to!

Below/Altta Science Fiction...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...