21 Temmuz 2014 Pazartesi

Piyanist Verda Erman hayatını kaybettiDünyaca ünlü piyanistimiz Verda Erman hayatını kaybetti.

VERDA ERMAN KİMDİR?

Piyanist Verda Erman 1944 yılında İstanbul'da doğmuştur. Müzik öğrenimine henüz dört yaşında iken Rana Erksan ile başladı. Daha sonra Devlet Sanatçısı Verda Erman, Müzik öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında devam etti ve Ferdi Statzer'in öğrencisi oldu. Kısa zaman da üstün yeteneğini belli etti ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris'e gönderildi.

Paris Konservatuvarında piyano öğrenimini sürdürdü, Lucette Descaves'in öğrencisi oldu. 14 yaşında iken bu müessesenin Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilikle mezun oldu. Kariyerini geliştirmek amacıyla ayrıca ünlü piyanist ve pedagog Lazare Levy ile çalıştı. Bu arada, Marguerite Long, Jean Hubeau, Bruno Leonardo Gelber gibi çok ünlü hocalarla çalıştı. Daha sonra, Dinu Lipatti'nin asistanı Prof. Louis Hiltbrandt ve Clara Haskil'in öğrencilerinden Prof. Peter Feuchtwanger ile çalışmalarına devam etti.

Paris Konservatuvarında piyano, Noel Gallon'dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris'te bulunduğu süre içinde başarılı konserler vererek 1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jaques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru'nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965'de Kanada Uluslararası Piyano Yarışması'nda ikincilik kazandı.

1971'den sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi. Rudolf SerkinMalboro Festivaline çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı. Belgrad, Paris, Montreal ve Bükreş'te başarılar kazandı.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Aynı zaman da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist sanatçısı olan Erman, orkestranın Avrupa turnelerine birçok kez katılmış ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılanmıştır.

Türkiye'ye döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.


Sanatçı Napoli'de Casella, Paris'te Marguerite Long - Jacques Thibaud, Kanada'da Montreal ve New York'ta Edgar Levintritt Uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanmıştır. Paris'te Marguerite Long Piyano Akademisinden de mezun olan Verda Erman, Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Cek Cumhuriyeti, Avusturya, Norveç, Macaristan, Romanya, Şili, Arjantin, Brezilya, Rusya, Kanada, Japonya ve Amerika Birleşik Devletlerinde vb. konserler vermiştir.

Konser vermiş olduğu önemli sanat merkezleri arasında Bonn'da Beethoven Halle ve Beethoven Haus, Paris'te Salle Gaveau, Salle Cortot ve Unesco, Tokyo'da Orchard Hall, New York'ta Lincoln Center ve Washington'da Phillips Gallery ve Kennedy Center bulunmaktadır.

Solist olarak katıldığı konserlere, Düsseldorf Senfoni Orkestrası, Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Budapest Filarmoni Orkestrası, Orchestre Pasdeloup, Janacek Filarmoni Orkestrası, George Enescu Filarmoni, El Paso Symphony, Belgrad Filarmoni Orkestrası, St. Paul Chamber Orchestra, Lubbock Senfoni Orkestrası, Unesco Oda Orkestrası, Charleston Symphony Orkestrası vs. eşlik etmiştir.

Değisik radyo (özellikle Radio France ve France Musique) ve televizyon programlarına katılan Verda Erman bir çok ülkede ustalık sınıfları (master class) açmıştır. Ayrıca, uluslararası piyano yarışmalarında ve Paris Yüksek Milli Konservatuarında juri üyesi olarak bulunmuştur.


Verda Erman Beethoven, Berg, Chopin, Haydn, Schubert, Brahms ve Ulvi Cemal Erkin'in solo piyano eserlerinin CD kayıtlarını yapmıştır. Ayrıca Düsseldorf Senfoni Orkestrası esliğinde Beethoven'in ikinci piyano konçertosunu (Deutsche Welle) ve Ulvi Cemal Erkin'in Senfoni Konsertant'ını içeren (Hungaroton) CD kayıtları mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...