18 Aralık 2011 Pazar

Jules Verne - Güzel Sarı Tuna


Nicedir bloğumda yer verdiğim müzik ve gezi yazılarına ek olarak sizlerle okuduğum kitapları da paylaşmak istemekteydi. Böylece bloğun eksik olan edebiyat ayağı da oluşmuş olacaktı. Ve işte blogta ilk kitap tanıtım yazım ünlü ve eserlerinden çok zevk aldığım yazarı Jules Verne 'in hayatayken kaleme aldığı son romanı olan Güzel Sarı Tuna.


Aslında ülkemizde yanlış bir algı var, genelde okuyucular LJules Verne'in eserlerini çocuk romanı adlederler ama bu tanmamıyla yanlış bir kanıdır. Aslında çok detaylı olan romanları ülkemizde birazda budanarak çocukların okuyacağı şekilde piyasaya yıllarca sunuldu. Neyse ki bu algıyı İthaki Yayınları çıkardığı orijinal Jules Verne romanları serisi ve Tubitak' ta hiç yaynlanmamış romanlarıyla bozdu.


Biraz yazar hakkında bilgi:

"Jules Gabriel Verne (d. 8 Şubat 1828 – ö. 24 Mart 1905) Fransız bilim kurgu yazarı. Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınmaktadır. Verne, henüz hava taşıtı ve pratik denizaltılar icat edilmeden önce uzay, gökyüzü ve deniz altı hakkında yazdı. Index Translationum'a göre dünyada en çok çevrilen üçüncü bireysel yazardır. Bazı kitapları, sinema filmlerine uyarlandı. Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle "Bilim kurgunun babası" olarak adlandırılmaktadır.


Hayatı:
Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi kendi zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş eserlerdir. Eserleri tam 148 dile çevrilmiştir. Aynı zamanda da bilim adamı olarak anılır. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış altı roman bırakmıştı. Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne'in yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz'in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa'da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002'de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905)"

Yazar romanda Tuna Nehri boyunca yapılan değişik bir seyahat, ilginç kişiliklere sahip karakterlerin karşılaştığı olaylar, yaşanılan maceralar ve beklenmedik bir sonu kurgulamış. Hikâye edilen dönemin değer yargılarının eleştirisel bakış açısıyla aktarıldığı, zaman zaman da açıkça alay edilerek okuyucuya sunulduğu bir roman ve her Jules Verne romanında geleneksel olduğu üzer kişiler ve mekanlar hakkında detaylı betimlemeler var. Ayrıca girişte geniş bir önsöz var eserin nasıl orijinal halinde yayımlanmasının başarıldığını anlatan.

Eser Tubitak Popüler Bilim Kitapları serisinden yayımlanmış. Kitapçılarda 6 TL bedelle bulabilmektesiniz. Kaliteli bir baskıya sahip

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...