25 Aralık 2011 Pazar

Mahfi Eğilmez - Anitta'nın LanetiBu defa ki kitabımızın adı Om Yayınevi tarafından çıkarılan Anitta'nın Laneti. Yazarı ise Mahfi Eğilmez.

Yazar bu kitapta mümemmel ve yalın bir dille tarihte öenmli bir yer teşkil etmiş olan Hitit'leri anlatmakta. Okuyucuya tarih harika bir akıcılıkta öyküleştirilerek sunuluyor. Ve kitaptan.....

"Anitta, babası Kuşşaralı Pithana'dan sonra Hitit tahtına çıktı. Daha çocukluktan delikanlılığa geçerken merdiven büyüğü (veliaht) ilan edilmişti. Önce Neşa'yı aldı, başkent yaptı. Sonra Hattilerin başkenti Hattuşa'yı aldı. Ne ummuştu ve ne bulmuştu bilmiyoruz, ama aradığını bulamamış olmalı ki Hattuşa'yı yakıp yıktıktan sonra yerine yaban otları ektirdi. Ve bir de lanet yazdırdı: "Benden sonra kral olacaklardan her kim Hattuşa'yı yeniden canlandırırsa, fırtına tanrısı onun belasını versin.

Hattuşa'yı, Hattuşili canlandırdı ve Hititlerin başkenti yaptı.
Zaman içinde Hitit kraliyet ailesinde önce kardeş ve baba katli başladı. Taht kavgaları seri cinayetlere dönüştü. Bu cinayetler durulur gibi olunca, kraliyet ailesi peş peşe veba hastalığına yakalanmaya başladı. Babadan oğula geçti veba. Hitit krallarının en büyüğü olan Şuppiluliuma vebadan öldü. Yerine geçen oğlu Arnuvanda ve kızı Aşmunikal vebadan öldüler. Ardından Murşili geçti tahta. Tanrılara yakaran veba duasını yazdı. Ama bu yakarış işe yaramadı. O da vebadan öldü.

En sonunda Hattuşa'yı, deniz kavimleri yakıp yıktılar. Hitit İmparatorluğu tarihe karıştı. "Bu kitabı hem tarih severlere ve hem de tarih okuyunca sıkılırım diyenlere tavsiye ederim, yalın bir dille yapılan öyküleme anlatılan tarihi eğlenceli bir roman havasına sokmuş....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...