18 Mart 2012 Pazar

Turgut Özakman - Diriliş


Blogta bu sefer kütüpanemden tanıtmak için sizlere seçtiğim kitap Turgut Özakman'a ait olan Diriliş. Yazarın kendi yorumundan kitabın kısa tanıtımı altta:

" Çanakkale sadece Çanakkale'de olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbul'un eşiğine, Çatalca'ya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor?


İşte kitap bu dirilişi anlatıyor. Kurtuluş Savaşı'nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi..."

Turgut Özakman'ın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı olan Diriliş yine tarihimizi çok iyi anlamak için bir başucu kitabı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...