16 Temmuz 2012 Pazartesi

David Oistrakh: The Complete EMI Recordings CD Box( Yazının Türkçe versiyonu alttadır, Yaz aylarında arada çıkacak yazılardan ilkidir bu/ Turkish version comes after English one below. This is the first  review from the ones that I will release unregularly during Summer)

David Oistrakh is the most impaortant violinist for me who live in 20th century and let me give you some detail from his life before giving detail his Complete EMI Recordings box set.

In 1927, Oistrakh relocated to Moscow, where he gave his first recital and met his future wife: pianist Tamara Rotareva. They were married a year later, and had one child, Igor Oistrakh, who was born in 1931. Igor Oistrakh would follow his father's path as a violinist, and eventually performed and recorded side-by-side with his father, including Bach Double Concerto, which they first recorded in 1951, and Mozart's Sinfonia Concertante. In at least one of the recordings of Mozart's Sinfonia Concertante, Igor Oistrakh played violin, while David Oistrakh played viola.

From 1934 onwards, David Oistrakh held a position teaching at the Moscow Conservatory, and was later made professor in 1939. Some of his colleagues while teaching at the Moscow Conservatory included Yuri Yankelevich and Boris Goldstein. Oistrakh taught Oleg Kagan, Gidon Kremer, Zoya Petrosyan, Victor Danchenko, Cyrus Forough, and his son Igor Oistrakh. From 1940 to 1963, Oistrakh performed extensively in a trio that also included the cellist Sviatoslav Knushevitsky and the pianist Lev Oborin. It was sometimes called the 'Oistrakh Trio.' Oistrakh collaborated extensively with Oborin, as well as Jacques Thibaud, a French violinist.

Oistrakh was allowed to travel after the end of the war. He traveled to the countries in the Soviet bloc and even to the West. His first foreign engagement was to appear at the newly founded "Prague Spring" Festival where he met with enormous success. In 1949 he gave his first concert in the West - in Helsinki. In 1951, he appeared at the "Maggio Musicale" Festival in Florence, in 1952 he was in East Germany for the Beethoven celebrations, France in 1953, Britain in 1954, and eventually, in 1955, he was allowed to tour the United States. By 1959, he was beginning to establish a second career as a conductor, and in 1960 he was awarded the coveted Lenin Prize. His Moscow conducting debut followed in 1962, and by 1967 he had established a partnership with the celebrated Soviet pianist Sviatoslav Richter.

1968 saw wide celebrations for the violinist's sixtieth birthday, which included a celebratory performance in the Great Hall of Moscow Conservatory of the Tchaikovsky concerto, one of his favourite works, under the baton of Gennady Rozhdestvensky. Oistrakh was now seen as one of the great violinists of his time, among such luminaries as Romania's George Enescu and Lithuanian born Jascha Heifetz. Oistrakh suffered a heart attack as early as 1964. He survived and continued to work at a furious pace. He had already become one of the principal cultural ambassadors for the Soviet Union to the West in live concerts and recordings. After conducting a cycle of Brahms with the Concertgebouw Orchestra, he died of another heart attack in Amsterdam in 1974.


EMI presents in one compilation (17 CDs) the entire recorded legacy of David Oistrakh. I simply wanted to list the works and co-performers in this collection. The recordings really do not need any cerebral reviews as they are undeniably wonderful. Enjoy!


A sample from box set/ Altta box setten bir örnek..

 


DAVID OISTRAKH with: 


Lev Oborin / Sviatsolav Knushevitzky - 
Philharmonia Orchestra / Malcolm Sargent - 
Concerto for Violin Cello Piano and Orchestra in C op.56 'Triple Concerto' (Beethoven) 
Piano Trio No.7 in B flat op.97 'Archduke' (Beethoven) 
Piano Trio No.1 in B flat D898 (Schubert) 


Lev Oborin - Violin Sonata No.9 in A op.47 'Kreutzer' (Beethoven) 


Sviatoslav Richter / Mstislav Rostropovich / Berliner Philharmoniker / Herbert von Karajan - Concerto for Violin Cello Piano and Orchestra in C op.56 'Triple Concerto' (Beethoven) 


Cleveland Orchestra / George Szell - Mstislav Rostropovich - Concerto for Violin Cello and Orchestra in A minor op.102 'Double Concerto' (Brahms) Violin Concerto in D op.77 (Brahms) 


Stockholm Festival Orchestra / Sixten Ehrling - 
Violin Concerto in D op.61 (Beethoven) 
Violin Concerto in D minor op.47 (Sibelius) 


Orchestre National de la Radioffusion Francaise - 
Andre Cluytens - Violin Concerto in D op.61 (Beethoven) 
Otto Klemperer - Violin Concerto in D op.77 (Brahms) 


London Symphony Orchestra / Lovro von Matacic - 
Violin Concerto No.1 in D op.19 (Prokofiev) 
Violin Concerto No.1 in G minor op.26 (Bruch) 


Berliner Philharmoniker 
Violin Concerto No.1 in B flat K207 (Mozart) 
Violin Concerto No.2 in D K211 (Mozart) 
Violin Concerto No.3 in G K216 (Mozart) 
Sinfonia Concertante in E flat K364 (Mozart) 
Violin Concerto No.4 in D K218 (Mozart) 
Violin Concerto No.5 in A K219 'Turkish' (Mozart) 
Adagio in E K261 (Mozart) 
Rondo Concertante in B flat K269 (Mozart) 
Rondo in C K373 (Mozart) 
Igor Oistrakh / Concertone in C K190 (Mozart) 


Philharmonia Orchestra - 
Maxim Shostakovich - Violin Concerto No.1 in A minor op.99 (Shostakovich) 
Aram Khachaturian - Violin Concerto in D minor (Khachaturian) 
Nicolai Malko - Suite de Concert op.28 (Taneyev) 
Jean Martinon - Symphonie espagnole op.21 (Lalo) 
Violin Concerto No.3 in G K216 (Mozart) 
Alceo Galliera - Violin Concerto No.2 in G minor op.63 (Prokofiev) 
Pierre Fournier / Alceo Galliera - Concerto for Violin Cello and Orchestra in A minor op.102 'Double Concerto' (Brahms) 


Vladimir Yampolsky - 
Six Pieces op.7 : No.1 Love Song (Suk) 
Three Hungarian Folksongs (Kodaly) 
Legende op.17 (Wieniawski) 
Mazurka in G op.26 (Zarzycki) 
Suite bergamasque : Clair de lune (Debussy arr Poulenc) 
Suite populaire espanola : Jota (Falla) 
Scherzo-valse op.34 (Tchaikovsky) 
Extase op.21 (Ysaye) 
Violin Sonata No.32 in B flat K454 (Mozart) 
Violin Sonata No.3 in E flat op.12/3 (Beethoven) 
Violin Sonata No.3 in D minor op.108 (Brahms) 
Violin Sonata No.2 in D op.94 (Prokofiev) 
Violin Sonata in A (Franck) Violin Sonata in D minor op.9 (Szymanowski) 
Violin Sonata op.1 (Karen Khachaturian) 
Violin Sonata in G minor 'The Devil's Trill' (Tartini arr. Kreisler) 


Peter Bondarenko / Mikhail Terian / Sviatoslav Knushevitzky / Vladimir Sorokin / Joseph Gertovich / Joseph Stidel / Jacov Shapiro - Octet in F D803 (Schubert)

David Oistrakh benim için 20.yüzyılda yaşamış en önemli keman sanatçısıdır ve sizlere sanatçının komple EMI kayıtlarını içeren CD box'ını anlatmadan önce biraz hayatı hakkında detay vermek isterim.

İlk resitalini sanatçı 1927 yılında Moskova'da verdi ve o sırada ilerde eşi olacak Tamara Rotareva ile tanıştı. Evlenen çiftin Igor Oistrakh adında bir oğulları oldu ki o da babası gibi keman sanatçısı ilereiki yıllarda oldu ve hatta babasıyla beraber kayıtlar yaptı bunlar arasında yer alan ve 1951'de kaydedilen Bach Double Konçerto ve Mozart'ın Sinfonia Concertante adlı eserleri önemlidir, Mozart'ın eserinde Igor Oistrakh babsına çello ile katılmıştır.

1934 ve sonrasında sanatçı Moskova konservatuarında çalıştı ve 1939'da profesör ünvanını aldı. 1940 ile 1963 yılları arasında çoğunlukla piyanist Lev Oborin ve çellist Sviatoslav Knushevitsky ile üçlü çalışmalar yaptı. Bu üçlü çoğunlukla Osirakh Üçlüsü olarak anılmış ve ekibe sonraları Fransız kemancı Jacques Thibaud da katılmıştır.

Savaş sonrası sanatçının SSCB dışına seyahatine izin verilmiştir ve o da Sovyet bloğu ülkeleri ve batı ülkelerine pek çok kez konserler için gitmiştir. İlk yutdışı konseri Prague Spring Festival'de oldu ve büyük başarı kazandı. 1949'da ise ilk batı konserini Helsinki'de verdi. Bunu 1951'de Farnsa ve 52'de Doğu Almanya ve 53'te yine Fransa 54'te İngiltere ve 55'te ABD konserleri izledi. 1959'da ise sanatçı bu kez maestro olarak kariyer yapmaya başladı.1960'ta Lenin madalyasını kazandı. 1968'da sanatçının 60.yaşı Moskova'da büyük etkinliklerle kutlandı. O tarihlerde sanatçı artık çağının en büyük keman ustası olarak değerlendirilmekteydi.. 1964'te sanatçı bir kalp krizi geçirdi, sonrasında sağlığına kavuşup tekrar çalışmaya döndü.Artık SSCB'nin kültür elçisi de olmuştu ve 1974'te Amsterdam'da bir konser sonrası gelen ikinci bir kriz ile ebediyete intikal etti.

EMI'den çıkan bu muhteşem 17 CD'lik box set için aslında söze hacet yok klasik müzik severseniz alın ve dinleyin. Son bir not kayıtlar çok doyurucu, detay üstte yer almaktadır.

Below a sample from the box set/ altta box setten bir örnek...


1 yorum:

  1. Excellent post and it also comprises a lot of useful facts- Thanks for valuable information you have been putting really enjoyed reading it.If you have time please visit my emi testing lab page and please leave comments.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...