27 Mart 2013 Çarşamba

Oscar Peterson- An Evening With Oscar Peterson LP


(English version of this review is under Turkish one.)

Kanadalı Oscar Peterson evvelce de bloğumda farklı albümleriyle konu olmuştu. Caz dünyasındaki en değerli piyanistlerden biri olan sanatçı öldüğü 2007 yılına dek grup ya da solo olarak çok önemli çalışmalara imza atmıştır.

1950’ li yıllardaki gitarda Herb Ellis ve basta Ray Brown ile oluşturduğu trio’su ise unutulmazdır. Bu üçlü o dönemde Ella Fitzgerald, Louis Armstrong gibi pek çok sanatçıyla ortak albümlere imza atmıştır.

Bu yazıda konumuz olan An Evening With Oscar Peterson ise 1950’li yılların başında ortaya çıkarılan bir çalışma, kayıtlar Ağustos 1950, Ocak 1951 ve Şubat 1952’de yapılmış. Prodüktör ise Norman Granz, albüm o zaman Clef Records tarafından yayımlanmış.

Albümde konsept ise eğer bir akşam üstü Oscar Peterson’un çaldığı bir caz kulübe giderseniz ne tarz parçalar ile karşılaşırsınız üzerine kurulu ve parça yelpazesi farklı tatlarda geniş tutlmuş. Albümü dinlerken gerçek piyanistlerden birini dinlediğiniz hemen hissedilmekte, sanatçıya basta Ray Brown, gitarda Barrney Kessel, davulda Alvin Stoller eşlik etmişler.

Benim elimdeki 180 GR baskı LP DOXY Records tarafından basılmış ülkemizde Equinox tarafından temsil edilen firmanın bu ürününe Türkiye’nin her yerinden Mavi Hifi’ ın e-ticaret sitesi www.e-mavihifi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında İstanbul’da Mavi Hifi, Lale Plak, Zihni Müzik'ten edinebilirsiniz

Altta/below  Caravan....


Tracks/Parçalar:
Side-1:
Caravan
Summer Nocturne
Salute to Garner
I Get A Kick Out Of You
What’s New
Dark Eyes
Side-2
What Is It?
The Way You Look Tonight
Minor Blues
Slow Down
How High The Moon
The Nearness Of You
Below/altta The Way You Look Tonight.....


Musicians/Müzisyenler:
Oscar Peterson: Piyano
Barney Kessel : Gitar
Ray Brown : Double Bas
Alvin Stoller : Davul

In the past, I reviewed different albums of Oscar Peterson here. He is one of the most essential jazz pianist in history and he had been activated until his death in 2007.

His trio, consists of Herb Ellis in guitar, Ray Brpwns in bass and his self in piano, in 50s is unforgottable. They worked in this period very important musicians like Ella Fitzgeralg, Louis Armstrong.

In this review, I will try to tell about the album " An Evening With Oscar Peterson ", which is from early 50s. Album was produced by Norman Granz and released by Clef Records.

I can summerise the concept of this album as below:

Think that the evening time and you are in a jazz club where Oscar Peterson plays and what kind of songs you an here. This is the simple way to explain the album concept.

When you're listening to this album, you are feeling absolutely that you are listening one of the greatest jazz pianists and musicians,Ray Brown in bass, Barney Kessel in guitar and Alvin Stoller in drums, supported him in the album


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...