25 Nisan 2013 Perşembe

Paolo Fresu - Night On The City CD


(Albümün Türkçe yorumu, alttaki İngilizce versiyondan sonradır.)

In this review, our subject is the great Italian trumpeter Paolo Fresu and the album is titled "Night On The City". Fresu improved his-self with Italian jazz trumpet Enrico Rava's hand in the eighties, has since worked on various projects (his-self and others).

The quintet takes its name, but it works as a unit in which its 5 members bring their compositions to later interpret the style of the quintet. This group has been active for over 25 years, that is the reason for its perfect fit, its members are well Fresu on trumpet, Tino Tracanna on tenor and soprano saxophones, Roberto Cipelli on piano, Attilio Zanchi on bass and Hector Fioravanti on drums.

This album was recorded in one night the May 4, 1994 and only took two hours of recording. The disc as it says his name is inspired by the atmosphere of the city at night, the compositions are in charge of all the members of the quintet who bring issues individually or collectively, we will find topics about various personalities such as case of "Pour Un Femme" (dedicated to Chet Baker), of "Giulietta Degli Spiriti" (dedicated to Federico Fellini), from "to Gil" (dedicated to Gil Evans) and "Pezzo X" (dedicated to Miles Davis) . On this record we can see the obvious predilection Fresu by the styles of Miles Davis and Chet Baker, of which is faithful follower.

In addition, the nostalgic image of the night and the jazz is all the time, here also being the name of the album,which is a relaxing experience and all songs are original, super lyrical.

If you are not familiar to the name of Fresu, this is a big loss for you, as he is one of the best jazz trumpets and musicians. I suggest to get this album to hear the great talent.

Below/altta Notti Eluse E Attese Deluse...
Tracks/Parçalar: 

01. Notti eluse e attese deluse (4:55)
02. Satie (4:03)
03. Il lungo addio (3:22)
04. La danza delle ombre (4:49)
05. Pour une femme (to Chet Baker) (6:22)
06. Ninna nanna per Vale (3:53)
07. Giulietta degli spiriti (to Federico Fellini) (4:28)
08. La palazzina americana (4:46)
09. Slow down John (3:39)
10. Retro’ (2:15)
11. To Gil (to Gil Evans) (2:14)
12. Pezzo X (to Miles Davis) (2:38)
13. To M. (2:05)
14. Ossi di seppia (4:25)

Below/altta Ossi di Seppia....Bu sefer sizlere büyük İtalyan trompetçi Paolo Fresu'yu ve Nigt On The City adlı albümünü tanıtmaya çalışacağım. Fresu İtalyan trompetçi Enrico Rava'nın kanatları altında seksenlerde kendini geliştirdi ve o zamandan bu yana kendi ve başkalarının projelerinde çalışmaktadır.

Sanatçını grubu ki kendi ismini taşımaktadır beşli bir mekanizma gibi yirmibeş yılı aşkın zamandır çalışmaktadır ki bu sebeple üyeler birbiritle muhteşem bir uyuma sahiptir. Üyeler trompette Fresu, Tino Tracana tenor ve soprano saksafon, Roberto Cipelli piyanao, Attilio Zanchi bas ve Hector Fioravanti davul.

Bu albüm 4 Mayıs 1994'te sadece iki saat içinde kaydedilmiş ve albüm geceleyin şehrin sahip olduğu atmosferden etkilenerek ortya çıkarılmış, besteler grup üyelerinin bireysel ya da kollektif çalışmalarının ürünleri ve bazı eserler ise kimi büyük ustalara ithaf edilmiş; "Pour Un Femme" ( Chet Baker anısına), "Giulietta Degli Spiriti" (Federico Fellini anısına), "to Gil" (Gil Evansanısına) ve "Pezzo X" ( Miles Davis anısına). Bu albümde açıkça Fresu'nun Miles Davis ve Chet Baker'dan da ne kadar etkilendiğini gözlemlemektesiniz.

Caz müziğinin her zaman hissedilen gece üzerine olan nostaljik etkisine ek olarak burada albüme de adını vermekte, albüm çok dinlendirici ve tüm parçalar çok lirik ve orijinal.

Eğer Paolo Fresu ismine önceden duymadıysanız, caz adına çok şey kaybetmişsiniz bence, çünkü o en büyük caz tropetçilerinden biri, size bu albümü edinmenizi muhteşem yeteneği dinlemeniz için şiddetle öneririm.

Altta/below La danza delle ombre...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...