12 Eylül 2013 Perşembe

Charlie Haden Quartet West- The Art of A Song CD(English version of this review is under Turkish one)

Charlie Haden tarzını caz dünyasında oldukça takdir ettiğim bir isimdir. Bu albümde sanatçı bizlere otuzlardan ellili yıllara sihirli bir seyahat sunuyor o devirlere ait film müziklerini tekrar yorumluyor grubu ve orkestra ile beraber. Bunu yaparken vokallerde Bill Anderson ve Shirley Horn' dan yardım alıyor.Bu albüm sanatçının 1999 yılından bir çalışması ki bu albümde de 86'dan beri birlikte olduğu Quartet West ile çok iyi bir iş çıkarmış.

Grubuyla zaten caz standartlarını harika şekilde yorumlarken dinleyiciyi gece geç saatlerdeki dinginliğe ulaştırıp cazı tam hissetmesini sağlayan sanatçı bu albümde ayrıca yaylılarla da çalışarak olayı daha da duygusal ve dinlendirici  bir hale getirmiş.

Albümde vokallerde dört parçada Shirley Horn ve dört parçada da Bill Henderson var. Bill Henderson'un yorumları güzel olmakla beraber Shirley Horn'a özellikle kulak verin sizi alıp götürecektir. Quartet West ise yorumculara tam destek sağlarken dinlendirici ve huzur verici bir iş çıkarıyor, Ernie Watts ise saksafonda ışıl ışl parlıyor ve sanki o da saksafonuyla parçaları okuyor o derece lirik bir yorumu var. Charli Haden çok yönlü bir müzisyen bu albümde de bunu bestelerde Rachmaninov'dan  Jerome Kern'e, Ravel, Jimmy van Heusen'e, kendisinden piyanisti Alan Broadbent'e yer vererek ortaya koymakta.

Albümdeki en güçlü eser Jerome Kern'e ait olan  The Folks Who Live On The Hill adlı parça  ki orijinali High Wide and Handsome(1937) adlı filmde okunmuştu burada Shirley Horn'un muhteşem performansı ile yer almakta. Aslında albüm için denecek çok şey yok güzel ve sağlam bir alt yapı, güçlü müzisyen ve sesler, kuvvetli düzenlemeler ve de geri planda olayı daha da duygusallaştıran orkestra. Caz hele de standart caz severseniz kesin edinin.

Altta/Below albümden bir eser, a song from the album...


Track listing/Parçalar:

"Lonely Town" (Leonard Bernstein, Betty Comden, Adolph Green) – 5:30
"Why Did I Choose You" (Michael Leonard, Herbert Martin) – 7:23
"Moment Musical Opus 16 No3 in B Minor" (Sergei Rachmaninoff) – 5:36
"In Love in Vain" (Jerome Kern, Leo Rubin) – 5:05
"Ruth's Waltz" (Charlie Haden, Arthur Hamilton) – 4:14
"Scenes from a Silver Screen" (Alan Broadbent) – 6:24
"I'm Gonna Laugh You Right out of My Life" (Cy Coleman, Joseph A. McCarthy) – 6:15
"You My Love" (Jimmy Van Heusen, Mack Gordon) – 4:24
"Prelude en La Mineur" (Maurice Ravel) – 5:14
"The Folks Who Live On the Hill" (Jerome Kern, Oscar Hammerstein II) – 6:56
"Easy on the Heart" (Haden, Hamilton) – 4:54
"Theme for Charlie" (Jeri Southern) – 4:07
"Wayfaring Stranger" (Traditional) – 4:23

Musicians/Müzisyenler:

Charlie Haden Quartet West
Charlie Haden – bass, local vocal on "Wayfaring Stranger"
Alan Broadbent – piano, arranger, conductor, orchestration
Larance Marable – drums
Ernie Watts – tenor saxophone

Guest musicians/Konuk Müzisyenler:

Murray Adler – violin, conductor, concert master, orchestra contractor
Bill Henderson – vocals on "Why Did I Choose You", "Ruth's Waltz", "You My Love", "Easy on the Heart"
Shirley Horn – vocals on "Lonely Town", "In Love in Vain", "I'm Gonna Laugh You Right Out of My Life", "The Folks Who Live on the Hill"

Below/altta a song from the album, albümden bir parça..Haden seems to be able to bring out the magic in the songs of the past, predominantly the film musics of the thirties to the fifties. Quartet West (Haden- bass / Alan Broadbent-piano/ Ernie watts-tenor sax / Larance Marable-drums) have been around since about 1986,and have recorded a number of albums to date all of equal beauty and scope. This group pretty much allows Charlie Haden to work with standards and create a late night feel, if you like your jazz this way.

On this release he works with Shirley Horn on four tracks, as well as Bill Henderson on four. The group sounds relaxed and laid back, with Ernie Watt's extended sax solos sounding as sweet as ever, while Marable's brush work on drums compliments the material covered. Haden of course is Mr Versatility, with material covered from Rachmaninov to Jerome Kern, Ravel, Jimmy van Heusen, to compositions by Haden himself and pianist Alan Broadbent.

The strongest piece here is the beautiful tune by Jerome Kern The Folks Who Live On The Hill, which was originally featured in the film High,Wide and Handsome (1937), with stunning vocals by Horn. This is an intimate recording, with beautiful arrangements and delicate phrasings, and if you're not a stranger to the works of this outfit, then you'll like what you'll hear on this recording. Haden employs a chamber orchestra to accompany him on most number, heightening the emotional content of the pieces.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...