3 Eylül 2013 Salı

Vienna Philharmonic with Frans Welser-Most-New Year's Concert 2013 / Neujahrskonzert 2013 180 Gr. LP


(English version of this review is under Turkish version)

2013 yılı yeni yıl konseri hem müziğin doğası ve hem de Josef Strauss' un istisnai vals, polka ve diğer dans müziklerini vurgular bir nitelikte bu yıl başında Viyana Filarmoni orkestrası tarafından sunuldu, bu konserde orkestrayı hem Viyana devlet operası müzik direktörü ve hem de Cleveland Orkestrası müzik direktörü olan Fraz Welser-Most yönetti. Her nedense tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda orkestra Deutsche Grammophon yerine Sony Classical ile çalışmayı tercih etmiş.

Konserdeki eserlerin çoğu Josef Strauss'un en bilinen ve eşsiz vals ve polkalarından oluşmakta ki bunlar sanatçının ne denli sıra dışı bir müzisyen olduğunu ortaya koyan önemli çalışmalardır ve onu aşabilen bu alanda sadece kardeşi Johann Strauss II olabilmiştir. Programda yer alan "Music Of the Spheres" en önemli valsleri arasında yer alır. Richard Wagner'in the Prelude to Act II "Lohengrin" adlı eseri ise sanatçının yaklaşan doğum gününü onurlandıran bir şekilde sıcak ve üstün nitelikli bir yorumla konserde karşımıza çıkmaktadır. Tabii geleneksel olduğu üzere program sonrasında Johann Strauss II ye ait "The Blue Danube" valsi ve Johann Strauss I'e ait "Radetzky March" ile devam eder.

İkili olarak 180 gr kaliteli basılmış olan bu plak setinde ayrıca orijinal konser kitapçığı da birlikte gelmektedir. Klasik severlere şiddetle tavsiye olunur.

Program alttaki gibidir tabii buna "Blue Danube Waltz" ve the "Radetzky March" eklenmelidir/Here is the program, not including the three encores of which the first was a brief Josef Strauss piece followed by the "Blue Danube Waltz" and the "Radetzky March":

Josef Strauss: The Soubrette, Fast Polka, op. 109
Johann Strauss, Jr.: Kiss Waltz, op. 400
Josef Strauss: Theater Quadrille, op. 213
Johann Strauss, Jr.: From the Mountains, Waltz, op. 292
Franz von Suppé: Overture to the Operetta "Light Cavalry"

Intermission 

Josef Strauss: Music of the Spheres, Waltz, op. 235
Josef Strauss: The Spinstress, Polka française, op. 192
Richard Wagner: Prelude to Act III of the Romantic Opera "Lohengrin", WWV 75
Joseph Hellmesberger, Jr.: In Confidence, Polka mazur, op. 15
Josef Strauss: Hesperus' Paths, Waltz, op. 279
Josef Strauss: The Runners, Fast Polka, op. 237
Joseph Lanner: Styrian Dances, op. 165
Johann Strauss, Jr.: Melodies Quadrille, op.112
Giuseppe Verdi: Prestissimo from the Ballet Music in Act III of the Opera "Don Carlo"
Johann Strauss, Jr.: Where the Lemon Trees Bloom, Waltz, op. 364
Johann Strauss, Sr.: Memories of Ernst or The Carnival of Venice, Fantasy, op. 126

Below/altta Richard Wagner: Prelude to Act III of the Romantic Opera "Lohengrin", WWV 75


In a concert emphasizing both the festive nature of the music being performed and the music of Josef Strauss, the middle brother, in the Strauss family dynasty of Austrian composers noted for their exceptional compositions of waltzes, polkas and other dances, this year's "New Year's Day Concert", should be noted for both the excellent playing of the Wiener Philharmoniker (Vienna Philharmonic Orchestra) and the fine conducting of Vienna State Opera Music Director - and Cleveland Orchestra Music Director - Franz Welser-Most. Most of the pieces performed include lesser known waltzes and polkas composed by Josef Strauss, regarded by his peers as the "Schubert of Waltz composers", with his best known work, the waltz "Music of the Spheres" among the highlights of the program; if for no other reason this is a concert that should be remembered for emphasizing Josef Strauss' exceptional gifts as a composer, surpassed only by his brother Johann Strauss II. It is followed later by a piece , the Prelude to Act III from Richard Wagner's "Lohengrin", in honor of the forthcoming bicentennial of his birth, but this is an especially distinguished interpretation emphasizing the warm, sonic qualities of the great hall of the Musikverein itself. Of course, the program concludes with the traditional encores of Johann Strauss II's "The Blue Danube" waltz and Johann Strauss I's "Radetzky March".

This is the second consecutive year in which the Wiener Philharmoniker has opted not to issue the video and the CD by Deutsche Grammophon; instead, Sony is releasing both.

Below/Altta the great "Radetzky March" that I love...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...