28 Kasım 2013 Perşembe

Coltrane Plays The Blues 180 Gr LP


(English review is after Turkish one below.)

Ekim 1960 Coltrane'in kariyerindeki en verimli zamanlardan biridir. Kısa zaman diliminde klasik pekçok albüm yapmıştır; My Favorite Things, Coltrane's Sound, ve Coltrane Plays the Blues ki hepsi bir ayda kaydedilen bu albümlerin hepsi 60'ların başındaki cazı bizlere gösteren birer mihenk taşıdırlar.

Bu inanılmaz realite bu üç albüm içinde en favorim olan hakkında beni birşeyler yazmaya yöneltti. Plays The Blues'un plak üstü açıklamalarında Joe Goldberg o zamanlardaki tipik Coltrane kulüp anlatır. Der ki; bir kulüpte çalarken genelde son ksım gösteride Blues'a ayrılırdı. Her ne kadar günümüzün cazseverleri için Coltrane'i Vanguard, the Half Note ya da Birdland gibi kulüplerde sahne alırken hayal etmek zor olsa da sadece Plays The Blues plağını platoya koyun ve gözlerinizi kapayın ve kendinizi bir gece yarısı oraya Coltrane'in Blues çalmasını dinlemeye gelen gerçek caz hayranları ile birlikte 60'ların dumanlı bir caz kulübünde bulacaksınız . Albümü iki kısıma ayırmak olası, şöyleki ilk kısım Blues for Elvin ile başlayan ağır tempolu Blues parçalar ki klasik dörtlü icra ediyor ama Jimmy Garrison yerine Steve Davis var, Coltrane çok sevecen ve etkileyici solo ile McCoy'a eşlik ediyor.Diğer iki parça ise üçlü formda icra ediliyor Elvin ve Steve Davis ile, Coltrane Blues For Bechet ve Blues To You adlı eserlerde soprano saksafon çalıyor ki bu duyduğum en iyi Blues solo.

İkinci kısım Blues müziğin farklı duygularını betimleyen bir şekilde işlenmiş. Mr.Day ve Mr.Knight hem tam bir Blues tarzı modeliyken hem de McCoy'un en iyi performans sergilediği çalışmalar. Mr.Syms büyüleyici bir soprano saksafon çalışması. Coltrane Plays The Blues sanatçının 60'ların başında yaptığı bir baş ucu albümü ve My Favorite Things ya da Africa/Brass albümleri kadar saygıyı hak ediyor kanımca.

Altta/below Mr.Knight...Side one:

"Blues to Elvin" (Elvin Jones) 7:53
"Blues to Bechet" (John Coltrane) 5:46
"Blues to You" (John Coltrane) 6:29

Side two:

"Mr. Day" (John Coltrane) 7:56
"Mr. Syms" (John Coltrane) 5:22
"Mr. Knight" (John Coltrane) 7:31

Musicians/Ekip:

John Coltrane — soprano saxophone on "Blues to Bechet" & "Mr. Syms"; tenor saxophone on all others
McCoy Tyner — piano
Steve Davis — bass
Elvin Jones — drums

Below/altta Blues to Bechet...October 1960 was one of those prolific times during Trane's career where in a short period he was able to turn out album after album of classic music in an extremely brief span. My Favorite Things, Coltrane's Sound, and Coltrane Plays the Blues, all cornerstones of jazz's period of transition of the early 60's were recorded in one month.

This unbelievable actuality brings me to the review of perhaps my favorite out of all of the 3. In the liner notes of Plays the Blues, Joe Goldberg describes a typical club date for Trane during this time. He states that when appearing at a club, the last set of the evening typically is devoted to the blues. Today it is hard for the majority of jazz listeners to imagine or even fathom seeing Trane at the Vanguard, the Half Note, or Birdland, but by putting Plays the Blues and closing your eyes, this album may be closest we can get to imagining a smoky club in the 60's at midnight, when the real fans come out to see Trane play the blues. The album itself is separated into two somewhat-relating halves. Blues for Elvin kicks the first half with a slow blues featuring the full quartet of the time (the classic quartet, save for Steve Davis instead of Jimmy Garrison), Trane builds a lovely, soulful solo with gorgeous accompaniment from McCoy. The next two tracks feature the trio of Elvin and Steve Davis, Blues for Bechet has Trane on soprano and Blues to You, my favorite track on the album has one of the finest solos on the blues I have ever heard.

The second half is tracks evoking other feelings of the blues. Mr. Day and Mr. Knight are much more modal examples of the blues and the best writing on the album as well as McCoy's best playing.  Mr. Syms is a fascinating minor blues with jaw-dropping soprano work. Artist's ranging from Billy Bang to Mark Whitfield has covered this track. Coltrane Plays the Blues is the most underrated masterpiece of Coltrane's early 60's transition period and has yet to take its deserved place with My Favorite Things or Africa/Brass as early classic.

Below/altta Blues to Elvin

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...