13 Kasım 2013 Çarşamba

Jadis Orchestra tube amplifier review /Yorum
( English review is after below Turkish one)

Blogta bu kez teknik bir yazı kaleme aldım, malum müzik dinliyorsak bunu sağlayan bileşenlerden biri amfiler ve sizlerle Jadis Orchestra hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istedim...


Jadis Orchestra lambalı amfi almamı Mavi Hifi'ın sahibi dostum Demir bey ilk olarak önerdi. Konuşmalarımızda ürünün Fransa'da üretildiği ve buna uygun kalitede olduğunu vurguladı, sonuçta Çin malı lambalılar gibi değil bugün al yarın at olmakta çoğu durumda.Almaya karar vermeden önce pek çok kez Mavi HiFi'a gidip uzun saatler dinleti yaptım.

Jadis lambalı amfiler ve CD çalarlar üzerine uzman bir Fransız üretici, ürün gamı farklı bazı ürünler içerse de aslen bu ürünlerde uzman ve ürünlerinde yüksek doğal bir ses kalitesi mevcut.

Orchestra dört adet EL-34 güç tüpü ( Electro Harmonics) mevcut ve beher kanalda 40 W çıkışı sağlamakta, iki adet te pre-tube 12AX7 kullanmakta. EL-34 yerine firma KT88, KT90, 6550, ve 6CA7 tüp kullanılabileceğini de belirtmektedir.Cihazda üç aux giriş, bir CD ve bir de radyo girişi mevcut.

Bu arada, lambaları yenileyeceğiniz zaman bulabilirseniz NOS Sylvania EL-34 ve NOS Telefunken smooth plate ECC83( 12AX7) ile yenileme yapılmasını firma önermekte ki tahminin ses çok daha farklı bir noktaya gelecektir.

Dikkate değer yapım kalitesi:

Cihaz üstünde bir adet kaynak seçici buton, ses ve balans butonları mevcut. Toplamda altı tüp ile oldukça sıcak bir şekilde çalışıyor. Yapım kalitesi çok iyi, cihazın içindeki devre yapısı ve kablolama ise çok dikkate değer.

Müzik yumuşak, doğal, açık ve net, etkileyici şekilde müzikteki detayları dinleyiciye iletiyor. Yaklaşık 80 saat Jadis Orchestra'yı yaktıktan sonra, duyduğum ilk şey vokalin ve solo enstrumanların tam gövdeli olarak kulağıma ulaşması oldu, şaşırtıcı bir şekilde cihazın bası güçlü ve dinamik.. Sonuç olarak yumuşak, doğal, açık ve net olarak müziği tüm detayı ile size cihaz veriyor.

Orchestra sertlikten uzak ve tüm doğallığıyla size müziği ulaştırdığından uzun saatler boyunca dinleti yorulmadan yapabilmektesiniz.


Ses:

Cihaz sıcak, zengin ve geniş bir ses üretiyor, gövdeli ve güçlü. Jadis bu amfi ile 90 dB ve üstü hassasiyette kolon kullanılmasını tavsiye etmekte. Gerçekten de yüksek hassasiyet amfiyi sürmek için daha az güç kullanılmasını sebebiyet verir ki güç kısıtlaması olan ortamlarda bu önemli.


Bununla birlikte, amfi zorladığınızda da sorun çıkarmıyor. Bas çok güçlü ve gövdeli, yani EL-34'ler işini iyi yapmaktalar. Tiz yumuşak ve net, orta frekanslar ise güzel ve sonuçta ses net ve açık ve de etkileyici bir tonlama, seste sıcaklık ile detay mevcut. Orchestra zorladığınızda da distorsiyon üretmiyor.

Pek çok amfi, özellikle transistörlü olanlar, eğer maksimum güce gelirseniz pekte tatlı olmayan bir distorsiyon yaparlar seste, ama Orchestra'da zorladığınızda da bu olmuyor, tek oluışan seste bir genişleme.

Cihazı ağır koro müziğinde önemli bayan sesleri ile de yüksek synth pop müzikte de denedim en zor noktalarda bile ses dengeli kaldı.

Sonuç olarak, klasik müzik, caz müzik ve klasik rock müzik dinleyenlere şiddetle bu amfiyi edinmelerini tavsiye ederim.
I put a review of my own in the blog this timew about Jadis Orchestra, if we are listening to music, amplifier is one of the important components to make this possible..

The Jadis Orchestra was recommend by my friend Demir,who is the owner of Mavi Hifi, representative of Jadis in Turkey.He told me that Jadis tube amp are all purely made in France and this country is well known for quality product,unlike China product.today you buy,tomorrow spoil already. Before deciding to buy, I went several times to Mavi Hifi and listen to it several hours.

Jadis is an enthusiast specialist French manufacturer of valve amplifiers and CD players. Its profile is perhaps a bit lower than some, but its products are highly regarded for smooth natural sound quality.

The Orchestra is a valve amp featuring four EL-34 ( supplied from Electro Harmonics) and offers a 40-watt output. Pre-tubes in the amp consist of two 12AX7. According to Jadis can also be used with KT88s, KT90s, 6550s, and 6CA7s.Facilities are limited to three line aux inputs plus one for CD and one for tuner.

If you find when you change the tubes use NOS Sylvania EL-34 tubes and NOS Telefunken ECC83(12AX7) tubes, recomended by Jadis. I think the sound will go very different place.

Remarkable build quality:

There's an input selector, plus volume and balance controls. With a total of six valves, the amp runs fairly hot. Build quality is very good, with much of the circuitry hard-wired.

The music sounded  smooth, clear, and natural, with reasonably good dynamic range and fine detail.

After burning in of the jadis orchestra for more than 80 hours ,the first thing I hear is that vocal and solo instrument were full body sound,and surprisingly this tube amp were quite fast and handling of low frequecy bass were strongful.So the music sounded is smooth, clear, and natural, with reasonably good dynamic range and fine detail.

The overall music were very musical and there is no hint of grainy or harsh background and can listen for hours non stop.

Sound:

It produces a big sound that's rich, warm, full-bodied and strongly profiled. Jadis recommends using the Orchestra with loudspeakers of at least 90dB sensitivity. Certainly, the higher the sensitivity, the less you risk pushing the amp into areas where absolute power limitations matter.

However, the amp does not shriek when pushed hard. Bass is very deep and full-sounding – those EL34s produce satisfying weight. The treble is smooth and clean, with a nice midband and the overall sound is clear and open, with an attractive rich tonal bloom – warm, detailed, and surprisingly powerful. The Orchestra doesn't hard-clip when pushed.

Many amplifiers – especially transistor types – get very nasty and break-up completely if you reach or exceed maximum output. Even pushed hard, all you hear on this one is a mild coarsening.

I tried heavy choral music with prominent female voices and loud synthesiser pop; even at difficult moments the sound held together extremely well.

So, I highly recommed to whom listen to classical music, jazz music and classical rock music.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...