16 Aralık 2013 Pazartesi

Julian & Roman Wasserrfuhr - Gravity CD


(English review is after below Turkish one.)

Wasserfuhr kardeşlerin müziğini böyle muhteşem yapan bence onların basitliğe olan aşkları, melodi olan güvenleri ve lirisizme olan inançları olsa gerek. Konu hakkında Alman aktör Mathias Brandt'te albüm kapağında " Buna normalde kimse önem vermez, ama sonuç tamda bunun tersi" babından bir cümle ile konuya eğilmiş. Roman Wasserfuhr aranjatör ve etkileyici bir bestekar olarak, kardeşi Julian'ı müzikal açıdan yönetirken onu solist olarak ana role albümde yerleştirmiş. Albümde duyulan teknik yetenek ve virtüözlük tartışılmaz ama öte yandan, Wasserfuhr kardeşlerin karekteristik müziği tüm duyguları size kolayca iletmekte.Albüm ön yazısında da Brant bunu aynen şöyle yazarak ifade ediyor" Hangi sanat dalı olursa olsun en önemli kısım budur, ama eğer bunu gerçekleştirmeyi başarırsanız, en büyük sonucu elde edersiniz."

Bert Kaempfert'in L.O.V.E eserini Wasserfuhr kardeşlerin yorumuyla albümde dinlemelisiniz, parçada her şey eserin melodik ruhuna hizmet etmekte ve kardeşlerin yaşadığı müzikal kainatı size hissettirmekte, aynı şeyi Stin'in Englishman In New York adlı eserinde yarattıkları sihirli atmosfer içinde söylemek gerekli. Bu ikisi albümde yer alan tekrardan yorumlanan eserler, ama, her iki kardeşin albümdeki kendi eserleri de aynı benzer melodik kaliteye sahip, canlı impresyonist Branca, yüksek tempolu Blues parça Midnight Walk ya da etkileyici ballad Fool's Paradise, hepsi bir caz standardı neye sahipse sunmaktayken Blue Desert harika bir eser olarak kardeşlerin ne denli minimal olabildiklerini göstermekte.

Bu albüm önemli caz kaynaklarından olan İsveçli ACT müzik tarafından CD formatta yayımlanmış ki bu label ürünleri Equinox kanalıyla ülkemize gelmekte yani bu başucu eserini edinebilirsiniz.

Altta/Below Branca..Track list/Eserler:

  1. Twinkle Eyes - 04:52 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  2. Englishman In New York - 05:35 (Sumner, Gordon)
  3. Interlude - 01:28 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  4. L.O.V.E. - 05:17 (Kaempfert, Bert)
  5. Ramos Us - 03:59 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  6. Fool's Paradise - 06:13 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  7. Branca - 06:14 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  8. Gravity - 02:49 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
  9. Midnight Walk - 03:30 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
10. If the Rain Comes - 04:10 (Danielsson, Lars)
11. Blue Desert - 04:49 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)
12. Some Other Time - 04:29 (Haffner, Wolfgang)
13. Theo - 02:48 (Wasserfuhr, Roman / Wasserfuhr, Julian)

Musicians/Ekip:

Julian Wasserfuhr: trumpet, flugelhorn;
Roman Wasserfuhr: piano, celeste, synthesizer;
Lars Danielsson: bass, cello, guitar;
Wolfgang Haffner: drums.

Below/altta English Man In New York...What makes the music of the Wasserfuhr brothers so extraordinary is their love for fascinating simplicity, their absolute trust in melody and their sense of lyricism and drama. Also remarkable is that refrain from using any gimmickry. "Not everyone dares to do that. The result is the opposite of show-off jazz," writes well-known German actor Matthias Brandt in the sleeve notes of the album. As the arranger and impressive accompanist, Roman is the musical director to Julian's leading, dreamy soloist in the main role. Technical skill and instrumental virtuosity is not presented at random, but only when they serve the purpose of the songs and, characteristic of the Wasserfuhrs' music, convey emotions. "That is the most difficult part in any form of art. But if you succeed in doing that, you get the greatest result," concludes Brandt.


You only have to listen to their intimate version of Bert Kaempfert's L.O.V.E., reduced to its musical core and in which everything serves the song's melodic spirit, to feel the strength of the musical universe which the Wasserfuhrs inhabit. The same goes for the magical atmosphere they create on Sting's Englishman In New York. These are the album's only cover versions, however, since the compositions of both brothers display the same similar melodic quality - the lively impressionistic Branca, the hymnal up-tempo blues piece Midnight Walk or the touching ballad Fool's Paradise all have what it takes to be a jazz standard., while Blue Desert shows how groovy, almost funky, the smooth minimalism of the Wasserfuhrs can be.

Below/altta Blue Desert...

 

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...